Yaşam Seçtiklerinizdir

Bir önceki yazıda, ancak mutlu insanların dünyayı değiştirebileceğinden söz etmiştik. Sizin dışınızdaki dünyada her şey olağanüstü bir hızla değişirken, bu değişimlere ayak uyduramadığınızda sisteminiz çöküyor, yaşayamıyorsunuz. Yaşam ustalığınız, değişime ayak uydurabilme potansiyelinize bağlıdır. Bu da yaşam sevincinizle , pozitif zihninizle, mutluluğunuzla ilgilidir. Prof. Dr. Ahmet İnam’ ın o harika “Mutsuzluk Ahlaksızlıktır” makalesinde belirttiği gibi, bizim mutsuz olma lüksümüz yoktur. Mutlu insanlar, güzel olanı görürler, güzele yönelirler. Kendilerini geliştirip hem iç dünyalarındaki hem de dış dünyadaki sorunlara çözüm bulmaya odaklanırlar.

Yaşam size seçenekler sunar : Yaşadığınız bir zorluğu aşarken iki ruh halinden birini seçebilirsiniz: Ya kurban zihniyetinde olur, soruna odaklanır, paniğe kapılırsınız ki, nöronlarınız bu sırada kısa devre yapar ve çözüm bulamazsınız. Ya da sakin olup, bu zorluğu durum olarak ele alır ve umutlu bir bakış açısıyla çözüme odaklanırsınız. Bu seçimle, yaratıcı zekanızı işletir ve o zorluğu aşarsınız.

Seçim demişken, “Kartalın Yeniden Doğuşu “hikayesini paylaşmak isterim: Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanlardandır. Yetmiş yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, kırk yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır.

Kartalın yaşı kırka vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

– Ya ölümü seçecektir,
– Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci beş ay kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kayada, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. Beş ay sonra kartal, kendisine yirmi yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Her biriniz kendi yaşamınızın ustasısınız. Bir sürü badireler atlatarak bu duruma geldiniz. Her zorluk sizi eskisinden daha güçlü hale getirdi, birçok yeteneğinizi ortaya çıkardı. Bakış açılarınızı geliştirdi, özgüveninizi artırdı. Sizi bir üst kimliğe taşıdı. “Hayat bu kadar zor olmak zorunda mı?” diyenleri duyuyorum ve şunu soruyorum.

  • Böyle bir yaşamı kim seçti?
  • Karşılaştığınız durumlar size ne öğretti?
  • Seçtiklerinize evet derken, nelere hayır dediniz?

Yaşam sevincinizle ve pozitif seçimlerinizle kalın.

Hatice Yıldıran, PCC, MBA, Koçluk Eğitmeni

Dönüşüm Rehberiniz,16 Ocak 2015