Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Şeyler / Afife Beşik

‘‘Asla vazgeçmemek, gerekli mi?’’

Çok klasik bir cümle değil mi? Ne çok duyarız bu sözü… “asla vazgeçme!’’

Belki de hemen herkesin zaman zaman başucu lambası olmuştur bu sözler.  Çok düşünür buldum kendimi bu söz üzerine.  Sizce hedefi belli olan, buna inanan bir insan vazgeçiyor mu? Ben pek rastlamadım. Bu nedenle özellikle yenidünya düzenine geçişin hızlandığı bu günlerde, belki de yeni bir slogana ihtiyacımız olacak.  Şimdi yeni atasözleri yazma zamanı!

Ben hayatımın bir döneminde ‘‘asla vazgeçmem, başladığım bir işi yarım bırakmam! Küçük işletmemi, sanayi kuruluşu yapacağım, başaracağım’’ demeseydim, olanları doğru yorumlayıp her gerçekleşen duruma, her istek ve değerime göre kervanımı yolda tekrar tekrar dizebilseydim,  belki yine büyük bir sanayi kuruluşum olmayacaktı. Belki yine de iflas edecektim ama uzun yıllar cesaretimi kaybetmiş olarak yaşamayacaktım…

Hedefe ulaşmak için, asla vazgeçmemek gerektiğine de çok güzel örnekler var. Örneğin küçük kızım,  üniversite sınavlarına girdi bu sene, İstanbul’dan başka bir şehre gitmek istemiyor ve küçüklüğünden beri doktor olmak istiyordu.  Girmek istediği üniversiteden burs almak için son karara kadar pes etmemesi ve sonunda hedefine ulaşmasını hayranlıkla izledim. Elindeki bütün olanakların adım adım farkına vararak umudunu hiçbir zaman yitirmeden her olasılığa karşı yeni bir harita çizerek, yaşayarak bu sonuca ulaştı.

Benim ve kızımda yaşadığım örnekler arasındaki temel fark, kızımın yolda kalmasını kervanını yeni duruma göre dizmesini ve olanaklarının kendisinin farkına varmasını sağlayacak yol arkadaşlarının olmasıydı. Başka bir mesleği ve başka bir üniversiteyi, ben kendimi buraya ait hissetmiyorum diyecek kadar değerlerinin farkında olmasıydı.

İnatla vazgeçmemek, bilinç seviyelerini tanımlayan spiral dinamikler sisteminde, hangi rengin karşılığı acaba?  Dünyanın bir virüsle mücadele ettiği bu günlerde, korunmanın temel şartı izole olmak iken, hasta olunacağını bile bile, asker uğurlama ritüellerinden vazgeçmemek nasıl açıklanabilir?

Vazgeçebilmek bazen erdemliliktir! Bence önemli olan hedefi belirlemektir. Yolda ilerlerken  eğer koşullar değişiyorsa ve hedefe ulaşmakta zorlanılıyorsa bunu zamanında fark etmek ve yeni yol haritası çizmek ya da hedeften vazgeçmektir asıl olan..! Nasıl mı olacak? Tek yolu var; soru sormak ve cevabını beklemek. Hayata denge geldiğinde, soru da hızla cevaplanıyor.

Belki de yenidünya düzeninin sloganı bu olacak: Ne istiyorsun? Soru sor. Cevap ver. Harekete geç!

 

Profesyonel Gelişim Koçu Afife BEŞİK