Tam Koçluk Zamanıdır Şimdi! / Zeynep Balaban

Ülkece yaşadığımız özellikle şu son bir haftalık ekonomik şok, yerini zaman içinde çeşitli tedbirlere bırakacak. Alışkanlıklarımızın bazılarından vazgeçmeye başlayacağız: belki arabaya daha az binecek, her gün tüketebildiğimiz bazı temel gıdaları bile daha fazla hesaplayarak almaya başlayacağız. Yoksulluk ölçeği tamamen dış kaynaklı olan bir sistemde, bu zorunluluklar, kişide duygusal olarak “öfke”, “mutsuzluk”, zihinsel olarak “yetersizlik” ve “umutsuzluk” olarak yansıyacak. Ruhumuz değerlerimizle beslenir: belki onca yıldır kendinle birlikte getirdiğin ve gerçekleştirdiğinde en mutlu olduğun “özgürlük” değerin, özellikle bu değerini para harcayarak yaşıyor isen, örneğin dünyanın çeşitli yerlerine seyahat, dilediğinde haftada bir dışarıdan yemek yemek, vs. ise -, artık sana lüks gelmeye başlayacak; yerini -bir süreliğine olmasını umarak- “parayı (sıkı sıkı korumayı) “ koyacaksın.

Tıpkı dış kaynaklı ekonomi gibi, dış kaynaklı mutluluk ve denge arayışı da, çoğu zaman bu gibi dönemleri kişi için daha da zorlaştırır.

 

Aslında insan, kendi türünün tarihinde “eski sistemlerin artık bir işe yaramayıp yavaş yavaş çökmeye başladığı” dönemlerde hep bir çıkış yolu bulmuştur:

Avcılık koşulları beslenmeyi güçleştirdiğinde tarıma geçmiş, kıtlık tehlikesi olduğunda stok yapmış, sıcak tutacak giysi bulamadığında koyunu kırkarak yün yapmış, kumaşı bitkilerden boyamayı akıl etmiş, bildiğimiz ilaçların bize zarar verdiği, tedavilerin işe yaramadığı anlaşılınca (özellikle günümüzde) bitkilere yönelerek yine de çare bulmaya çalışmıştır.

 

Dünyaca on yıllardır emek verdiğimiz “kişisel gelişim” alanının en önemlisi Koçluk, aslında kişinin, tıpkı tüm insanlık tarihinin de bize kanıtladığı gibi, bütün çözümleri kendi içinde barındırır, der.

Koçluk kadar önemli bir bakış açısının, en önemli ekollerinden Integral Koçluk ise, hem kişinin kendi potansiyeline sonsuza kadar inanır, hem de kişiyi bir “bütün” içinde ele alır. Bu kısaca şu demektir: Sen, dışa bağımlı olarak iniş çıkışlarını, kendine bütün olarak baktığında, her zaman dengeleyecek potansiyele, enerjiye sahipsin. Sen, tüm çözümleri kendi içinde zaten bilirsin.

 

Koçluk ve özelinde Integral Koçluk, bize korkularımızı değil, ulaşabileceğimiz hedefleri hatırlatır. Korkularımız, bizim, kendi potansiyelimizi hatırlamamız için sadece bir tetikleyicidir.

 

Biz istediğimizde.

 

Geçmişte olduğu gibi, bu dönemde de koçluk aracılığı ile kendi koşullarımızı yeniden belirleyeceğiz. Eski sistemde işsiz kalırsak, yeni sistemde, yeni işler yaratacağız. Arabamızı satacağız, farklı yürüyüş yolları keşfedeceğiz. Haftada bir restorana gitmek yerine, herkesin ilk kez tadacağı yeni yemek tarifleri yaratacağız. Hafta sonu termosumuza çayımızı doldurup pahalı yerler yerine parklarda zaman geçireceğiz. Bazı pahalı ilaçları almamamız, ilaç firmalarını yeni arayışlara itecek…Homeopatiye daha fazla güveneceğiz. Öfkeler yerini yaratıcı çözümlere bırakacak. Bunları yapabildiğimizi görünce kendimize güvenimiz artacak. Korkular hayatımızın belirleyicisi değil, kendi potansiyelimizi keşfetmemiz için sadece tetikleyici olacak.

 

Kendi hayatımızın kontrolü hala ve hep bizde kalacak.

Kendimizi “kurban” olarak görmek, ancak kendi tercihimiz olacak.

 

Ve bir integral koç olarak şunu soruyorum: “Bırak dışarıyı! Kendi İç Kaynaklarına Dönmenin Vakti Gelmedi Mi?”

 

Tam Koçluk Zamanıdır Şimdi!

 

 

 

Yazar: Zeynep BALABAN – Profesyonel Koç

 

1976 yılında İzmir’de doğdum.

Galatasaray Üniversitesi’nde İletişim Fakültesi mezunu olduktan sonra Sorbonne Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve İletişimi bölümünde Master yaptım.

Bir süre mezun olduğum alanlarda çalıştıktan sonra Tasarım eğitimi alarak Moda ve Grafik Tasarımcısı oldum ve yaklaşık bir yıldır sadece özel projelerde yer alıyorum.

Profesyonel öğrenci olarak baktığım hayatımın bu döneminde, ID Coaching ile tanıştım ve Bütünsel Yaşam Koçluğu eğitimimi de tamamlayarak Profesyonel Koçluk yapmaya başladım.

Hayatımdaki herkesten ve her şeyden öğrenmeye devam ediyorum.