Sorumluluk Özgürlüktür / Aydın Özbakır

Hayat amacın varsa mutlusundur. Güne zinde uyanırsın. Yaşam senin için ayrı bir anlam taşımaktadır. Neyi, nerede bulacağını bilirsin. Farkı fark ederek; yüksek bir farkındalık yaratmışsındır. Ruhun ve kalbin, senin her şeyi daha mucizevi ve mükemmel görmeni sağlar.

Sabır, mücadele ruhu, çalışmak, inanmak, azim ve kararlılığın; büyüleyici ve sonsuz bir gücü vardır. Bu bağlamda, bu vasıflara sahip olan ve hiçbir zaman inandığı şeyden vazgeçmeyen birini yenmek neredeyse imkânsızdır. Bir şeyi yapmayı canı gönülden istiyorsanız, illa ki bir yolunu bulursunuz. Ve eğer bir şeyi gerçekten istiyorsanız; esen rüzgâr, uçan kuş, yerdeki karınca, evrendeki her şey sizin o isteğinizi yerine getirmek için çalışır. Güçlü arzularınız varsa, hiçbir engel veya zorluk sizi durduramayacaktır. Geçmiş ne kadar eksilerle, kayıplarla dolu olsa da gelecek birçok yeni fırsatı ve umudu içinde barındırmaktadır. Henry Ford, “Engeller, gözünüzü hayalinizden ayırdığınız zaman gördüğünüz o korkunç şeylerdir,” der. Bu nedenle, içinden çıkılmaz ya da imkânsız gibi görünen sıkıntılara çözüm bulmak yine sizin elinizdedir. Önemli olan, sizin için önceliklerin ne olduğunu belirlemek ve hayatta ne yapmak istediğinize karar vermektir. Cesaretle ve kararlılıkla, geçmişi geçmişte bırakarak herkesi, her şeyi affederek geleceğinizin önünü açabilirsiniz. Her sabah, her yeni gün sınırlarımızı ve dolayısıyla kendimizi aşıp, ileri gitmek için bir fırsattır. Yataktan bu düşüncelerle kalkmak güne böyle uyanmak gerekir. “Hiçbir yol yok, çıkmazın içindeyim, çaresizim!” dediğiniz ve hiç ummadığınız bir anda birden yeni yollar ve fırsatlar doğabilir. Zaten yarının ne getireceğini bilemediğimiz için, umudumuzu hiçbir şekilde kaybetmemeliyiz.

Umutsuzluk, olumsuz inançların en kötüsüdür. O nedende olumsuz inançların kulu kölesi olmamak ve onlara itaat etmemek gerekir. İnançlarımızı kendimiz oluşturmalıyız. Başkalarının inandıklarını değil, kendi inandıklarımızı yaşamalıyız. Bunu fark ettiğimizde, hayatımızda önemli ve büyük değişikliklerin olması kaçılmazdır. İşte bu yüzden, farkı fark etmek, farklılıktır. Farkı fark ederek, cesaretle ve pozitif olumlu düşünceyle alınacak her karar mutluluğa ve başarıya götürecektir. Agrippinus, “Kendi kendime kesinlikle engel olmayacağım,” derken, aslında insan iradesi ile beyin gücüne vurgu yapmaktadır. Nitekim beyin oldukça güçlüdür. Eğer beyin bir şeyin imkânsız olduğuna veya başarılamayacağına kanaat getirirse, o şeyin gerçekleşmesi mümkün olamaz. Eksileri değil, artıları düşünmek; sorun ve engelleri değil, çözüm ve fırsatları düşünmek büyüklüktür. İnsanın hedeflerinin olması çok önemlidir. Çok da güzeldir … Hedefler olmadığında, kişi hayatına da yön veremez. “Kaybedecek kadar büyük değilsen, kazanacak kadar da büyük değilsin,” derler. Dolayısıyla hayatın amacı, bir şeyler başarmak olmalıdır. Kaç kez başarısız olduğunuzun pek fazla önemi yoktur. Mark Zuckerberg, “En büyük risk, hiç risk almamaktır. Gerçekten hızlı değişen bir dünyada risk almazsanız, başarısız olmanız garantilenir.” der. Böylece başarı, başarısızlıklar üzerine kuruludur. Asla cesaretini kaybetme! Asla pes etme…

Mustafa Kemal Atatürk, “Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun,” demiştir. Dolayısıyla, sahip olmak istedikleriniz ve sizi bekleyen tüm güzellikler; korku, şüphe, ümitsizlik ve çaresizliğinizin diğer tarafında yer almaktadır. İnancınızı, korkularınız başta olmak üzere, tüm negatif düşüncelerinizin üstünde tutarsanız mutlu ve başarılı olursunuz. Unutmayın! Hayatınızda her ne olursa olsun. Ne yaşanırsa yasansın, her zaman yeniden başlayabilirsiniz. Richard Bach’in söylediği gibi, “Yaşamınızdaki her sorun, içinde bir armağan saklar. “Güzellikler her yerdedir. Onları görebilmek gerekir …

Yüce dağların zirvesi insanoğluna çoğu zaman ulaşılması zor bir hedef gibi gelse de en yüksek zirvelere meydan okurcasına çıkıldığı ve inanan insanın önünde hiçbir dağın hiçbir zirvenin duramayacağı aşikârdır. Yapılması gereken sadece zirveye giden yolda bir adın atmaktır. Gerisinin mümkün olduğunu zaten göreceksinizdir. Hayallerimizin bizi korkutması çok önemli ve de gereklidir. Bu bağlamda, mutlu olmak, arzularımıza ve he deflerimize kavuşmak için yapmamız gereken en önemli şey ne istediğimizi gerçekten bilmektir. Bundan sonrası kolaydır. Başarmak kişinin gayretine bağlıdır. Gayret edilirse, kontrol gücüde başarma şansı da kişinin yine kendi elinde olacaktır. Bize katkı sağlamayan ve hatta zarar veren olumsuz düşüncelerden bize her konuda yarar sağlayacak sağlıklı ve olumlu bakış açısına zihnimizi yönlendirmek ve uyumlaştırmak oldukça önemlidir. İnsan beyni çok güçlü bir yapıda yaratılmıştır. Olumsuz düşünceler ciddi yıkımlar ve başarısızlıklar yaratırken, olumlu düşünceler hem mutluluğun, dayanıklılığın ve hem de başarının kaynağıdır.

Sağlıklı kalmak ve farkı fark edebilmek için olumlu düşünmek ve sevmek gerekmektedir, o karanlık geceleri bile.

AYDIN ÖZBAKIR

PCC, PROFESYONEL KOÇ, YÖNETİM DANIŞMANI