icf_logo.272142009_stdICF Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun kısaltmasıdır. Dünyada koçluğun idari standartlarını ve etik kurallarını belirleyen en büyük mesleki kuruluştur. Daha fazla bilgi için icfturkey sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ACTP Yetki BelgesiICF ‘in belirlemiş olduğu koçluk temel yetkinlikleri ve etik kuralları öğretmeye uygun olan koçluk programlarının , profesyonel koç yetiştirmek için ICF tarafından uygun görüldüğünü belirten bir kavramdır. ID Coaching Akredite Koç Eğitim Programı, Türkiye’deki 12 akredite programdan biridir. Mezunlarımız ICF’ten profesyonel koçluk unvanı alabilirler.

ICF, eğitim ve koçluk deneyimine göre üç unvan vermektedir.

 1. ACC :Min. 60 saat eğitim+100 saat koçluk deneyimi
 2. PCC :Min. 125 saat eğitim+500 saat koçluk deneyimi
 3. MCC:Min. 200 saat eğitim+2500 saat koçluk deneyimi

ICF Unvanı aldığınızda, yetkinliğinizi belgelediğiniz için kimse sizin koçluk yetkinliğinizi sorgulamayacaktır.

ICF’e unvan için iki yoldan başvurabilirsiniz.

1.ACTP Yoluyla

 • ICF ACTP (Akredite Koç Eğitim Programı) Programlarının birinden mezun olmak
 • Min. 100 saat koçluk yapmış olmak
 • ICF ‘in yaptığı CKA ( Coach Knowledge Assesment) sınavına girip %70 başarılı olmak

2.Portfolyo Yoluyla

 • ICF in tanıdığı herhangi bir programdan min. 60 saat eğitim almış olmak
 • 10 saat mentorluk almak
 • Min.100 saat koçluk yapmış olmak
 • ICF’ in sözlü sınavı için 2 kayıt almak ve yetkinlik bazlı değerlendirmede min. %70 başarılı olmak
 • ICF’in yaptığı CKA sınavından %70 başarılı olmak

ICF Akreditasyonuna sahip ACTP Programları sunan kurumların listesi alfabetik sıraya göre aşağıda yer almaktadır.

 1. Academy for Coaching Excellence
 2. Adler Graduate Professional School
 3. Auriel Global Consulting Pvt. Ltd
 4. CCI Creative Consciousness International
 5. CRR Global
 6. CTI – The Coaches Training Institute
 7. Dale Carnegie Training Turkey
 8. Erickson Coaching International
 9. FLOW Coaching International
 10. Gestalt Center for Coaching & Gestalt Coaching Works, LLC
 11. ID Coaching International
 12. Sola Unitas Coach Academy
 13. The Forton Group

İnsanı dört boyutlu yaşayan bir sistem olarak ele alan integral koçluk, bütün insan modeli sayesinde, hızlı dönüştüren tekniklere sahip bir koçluk modelidir. Integral, ruh, zihin, kalp ve bedenle ilgili anlamına gelmektedir. Integral felsefenin en önemli savunucusu KEN WİLBER’ dir.

Günümüzün ve geleceğin en gözde mesleklerinden biri olan koçluk, daha adımınızı atar atmaz hayatınızla ilgili özellikle kaldıraç etkisi yaratacak alanlarda, sizi değişim ve dönüşüme davet eder. Profesyonel koçluk yapmadan önce sizin kendi yaşamınızı yeniden dizayn etmenizi, hedeflerinizi yapılandırmanızı ve yeni stratejilerle adım adım hedeflerinize ulaşmanızı sağlar.

Tabii ki her meslekte olduğu gibi koçlukta da adanmışlık ve kendine yatırım yapmak önemli. Türkiye’nin kendini markalaştırmış koçlarının başarı öykülerini araştırdığınızda, bu kişilerin sürekli kendileriyle çalıştıkları ve yılda min. 60 saat eğitim aldıklarını görürsünüz.

Öyle ya, siz kendinizi koç olarak işe alacaksınız ki, başkaları da sizi koç olarak seçebilsin. Koçluk yapacağınız kişilere erişmek aslında işin en kolay kısmı. Sürekli kendinize yatırım yapmak ise, hem zevkli hem de sizi markalaştıracak kısmı.

Siz markanızın içini doldurmak, güncel kalmak için her markanın yaptığını yaparsınız, danışanlarınız sizin yaydığınız enerji oranında size ulaşacaktır.

ID Coaching Programın içinde, koçluk işinin nasıl gelire dönüştürüleceğiyle ilgili bir kısım var ve bu konuda mentorluk almanız da önerilir.

Bu konu ID Coaching Avantajları kısmında detaylı olarak ele alınmıştır. Burada söyleyebileceğimiz en önemli fark, profesyonel hizmetle amatör ruhu birleştirmiş olmasıdır. Bu sayede ID Coaching ile “koç olur, koç kalırsınız”.

Programın uygulamadaki ortalama süresi , mentorluk dahil 9 Ay ‘dır. Ancak siz ilk modülden itibaren koçluk yapmaya başlıyorsunuz. Çünkü ID Coaching’in ilk modülü 8 gündür. Pek çok koçluk okulunda 3-4 modül olarak sunulan bu modül, kurumumuzda 1. Modül olarak ifade edilmektedir. 3 Gün uygulama ve geri bildirimler olduğu için katılımcılar özgüvenli olarak modülü tamamlayıp koçluğa başlayabilmektedirler.

Programın süreci “benden bize ve bizden hepimize” doğru gelişimi hedeflediği için bireylerle ve kurumlarla A’dan Z’ye her alanda çalışabilirsiniz.

Bireysel  ( Yetişkinler ve Öğrencilerle)

Yaşam, İş, İlişki, Kariyer, Ebeveynlik, Sağlıklı Yaşam, Girişimcilik, Nakit Yönetimi, Ruhsal ve Mental Konular…

Kurumsal ( Kurumsal alanda talep yaratmak için ICF unvanlı olmanız ve ilgili alanda profesyonel bir deneyiminizin olması gerekir.)

Üst Yönetim, Lider, Yönetici/Expat , Takım, Satış vb. alanlarda yaşayan sistemler yaklaşımıyla çalışılmaktadır.

Kişisel markanızı inşa ederken dikkat edeceğiniz en önemli konu, çalışmaktan keyif almaktır. Bu nedenle çalışacağınız kişileri (Yetişkin, Ergen, Öğrenci…) de çalışma alanınızı ( Yaşam, Kariyer, İlişki, Ruhsal Konular, …) da belirlerken keyif unsurunu dikkate alın. Çünkü keyif almadığınız hiçbir ilişkide ve alanda başarılı olma şansınız yoktur.

Eğer insanlarla bire bir çalışmayı seviyorsanız, takip konusunda iyiyseniz, sabırlıysanız, pozitif bir zihniyete sahipseniz ve bunların yanı sıra girişimci bir ruhunuz varsa koçluk size göre. Yine de aşağıda belirtilen testi yapmanızı öneririz.

Koçluk Size Göre mi?

ID Coaching 2006 dan bu yana koçluk sektörünün içinde (Sektörün en deneyimli firmalarından biri) , sürekli öğrenen ve kendini güncelleyen bir kurumdur.