“Seçimle Yapmak” ile “Zorunlu Yapmak” / Muazzez Ağca

Neden bireylerin,  yaşamlarında bir değişim, dönüşüm arzusuyla kendi parasını ödeyerek aldığı Koçluklarla, kurumların çok daha yüksek ücretler ödeyerek , en parlak ve  gelecek vaat eden, şirkete bağlılıklarının kalıcı olarak sağlanması hedeflenen  çalışanlarına sunduğu Koçluk deneyimleri aynı etkiyi yaratmıyordu?

Niye bazı kurumlarda yüksek başarı sağlanırken, bazı kurumlarda bir rüzgar estirse de  kalıcı bir etki yaratamıyordu?

Uzun zamandır zihnimde yinelenen bu sorularımın yanıtlarını ararken, kendimi başka soruların içinde buldum;

Öncelikle koçluk neye/kime  hizmet edecek?

-Koçluk almak bir eksikliğin /yetersizliğin giderilmesi midir?

-Kariyer planına ve/veya kişisel yaşamına artıdeğer katacak mı, gerçekleşen örnekler var mı?

-Çalışana kattığı artı değer, kuruma nasıl yansıyacak?

-Bireysel hedeflerin, kurumsal hedeflerle örtüştürülmesi mümkün müdür?

-Tepe Yönetim Koçluğun faydasına ne kadar inanıyor?

-Tepe Yönetim de koçluk alıyor mu, almaya istekli mi?

-Koçluk almak şirket için ne  ifade ediyor?

-Koçluk almaya niye gerek duyuluyor?

-Tüm bu soruların net yanıtları verilmiş midir, anlaşılmış mıdır?

-İnsan Kaynaklarının  birleştirici rolü var mıdır?

-Koçluk “olmazsa neler olur”?

Yirmidört yılı aşan  Kurumsal İş hayatımın tüm evrelerinde, çalışanların neden ve nasıl mutlu/hedef odaklı/ istekli oldukları veya tam aksine olamadıkları bende hep yer eden bir soruydu .

Bu soruların yanıtlarını ararken, insana dönük geliştirici,yaşamları güzelleştirici  Profesyonel Koçluk yolculuğumun içinde buldum kendimi. Çözüme götüren gerçek yanıtların, güçlü soruların ürünü olduğunu keşfettim .Şimdi bu deneyimlerimin üzerine edindiğim Koçluk  şapkamla bulunduğum yerden, yukarıda sorduğum sorunun yanıtları çok  net okunur oluyor suyun yüzünde.. Nasıl mı?

Şimdi suyun yüzünde dans eden sözcükler şöyle diyor;

NETLİK

ORTAK İNANÇ

ORTAK İSTEK

ORTAK HEDEF

Evet , yukarıdaki satırlarda sorulan soruların hepsinin NET, anlaşılır  yanıtları varsa,tepeden tırnağa herkes Koçluğa İNANÇ içindeyse ve herkes İSTEKliyse  , HEDEF’e hep birlikte emin adımlarla yürüyor kurumlar. Baş ne yöne bakarsa, gövde de o yöne dönüyor sağlıklı bir bedende. Kocaman bir “ortaklık” oluyor.

Yeter ki ; çalışanlar  yetersizlikleri nedeniyle Koçluk aldıkları algısına kapılmasınlar, Koçluğun neye, niye hizmet ettiğini net olarak bilsinler,  yolda tutulsunlar ve en önemlisi her birinin eşsiz, benzersiz olduğuna ve sonsuz seçeneğe sahip oldukları akıllarda hep olsun ve kalsın.

İşte o zaman “seçimle yapmak” ile “zorunlu yapmak” arasındaki mesafe sıfırlanıyor, bireysel hedefler ile kurumsal hedefler birleşiyor. Kurumların  çalışanlarına sağladığı Bireysel ve Grup Koçluklarından en üst düzeyde fayda sağlanıyor. Koçluk maksimum düzeyde mutluluk getiriyor yaşamlara, kurumlara….

Daha da çok mutlu insanlara, mutlu kurumlara doğru yola devam.

Yazar: MUAZZEZ AĞCA- Profesyonel Koç

1965 yılında Giresun’da dünyaya geldim. Kadıköy Anadolu Lisesi’nde başladığım ortaokul-lise eğitimimi  Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.

Marmara Üniversitesi-Kamu Yönetimi ve  ardından İstanbul Üniversitesi –İşletme İktisadı Enstitüsü’nde, International Management-MBA yüksek lisansımı tamamladım.   

İş yaşamıma Sigortacılık sektöründe başladım . Pazarlama, teknik, hasar, tahsilat, dağıtım kanalları departmanları başta olamak üzere farklı departmanlarda çalıştım ve yöneticilik yaptım.  Şirketin yeniden yapılanma ve sektörün en büyük şirketlerinde biri olma sürecinde,  beyin takımında yer almak, bu başarıya imza atanlardan biri olmak çok geliştirici, anlamlı deneyimler kattı bana.  2013 Şubat ayında, kişisel gelişim yolculuğumda kendimi gerçekleştirmek ve farklı iş deneyimlerine izin vermek niyetiyle, Sigortacılık kariyerimi  bıraktım.

2013 yılından bu yana  kişisel gelişim konularında derinlik kazanırken bir yandan da CEO Danışmanlığı yaptım,Üniversite’de Satış Stratejileri-Teknikleri dersleri verdim.

İnsanlara iyi gelecek , farkındalık yaratacak,bütüne faydası olan bir iş yapma arayışım beni  ID Coaching’le buluşturdu. Bütünsel Koçluk Eğitimlerini tamamlayarak Profesyonel Koç’luk yapmaya başladım.

Koçluğun değdiği yaşamlardaki dönüşümü  deneyimlemeniz dileğiyle….

Sevgiyle, bütünlükle kalın….