Otantik Mutluluk / Hatice Yıldıran

Hiç kendinizi tükenmiş hissettiniz mi? Yürümeyen bir ilişki, ayaklarımızın geri geri gittiği bir iş, üst üste yaşadığımız acılar, ekonomik zorlanmalar, yabancılaştığımız bir çevre… zaman zaman hayatımızı anlamsız hale getirir ve tükenmişlik hissi yaşatır.

Böyle zamanlarda, birileri “Her şey geçinceye kadar uyumak istiyorum “der ve depresyona girer. Birileri, içinde yaşadıkları ortamı öfke ve nefrete boğar. Birileri ise, yaşadıklarını bir durum olarak değerlendirir ve kendini daha iyi bir noktaya taşımak için sorgular: Bu durum bana ne söylüyor? Ne öğrendim? Ne istiyorum? Neyi farklı yaparsam bu durumun üstesinden gelirim?

Karşılaştığımız zorluklarla baş etme yeteneğimiz, bizim otantik mutluluğumuzla ilişkilidir. Kendimizi bilme, kendimizle ve dünyayla barışık olma, umutlu olma, olumsuzluklara rağmen çabuk toparlanabilme, sosyal bilinç ve empati ile ilişkileri yönetebilme gibi yetilerimiz otantik mutluluğumuzun göstergeleridir.

Günümüz dünyasında, herkes bir mutluluk arayışı içinde. Kimi estetik operasyonların, kimi sosyal imajın, kimi pahalı zevklerin peşinden koşarak mutlu olmaya çalışıyor. Satışlar, mutluluğu garanti eden mesajlarla yapılıyor. “Getir bir mutluluk”, “Mutluluk dağıtıyoruz” …vb.

Biriyle bir telefon görüşmesi yapmıştım. “Çok güzel bir ev aldım ama sıkıldım, sattım. Son model araba aldım, sıkıldım sattım, çok güzel bir partnerim var ve kısa sürede ondan da bıktım. Bu konuda yardım istiyorum” demişti. Bu kişinin yaşadıklarıyla ilgili yalnız olmadığını biliyoruz. Yaygın bir durum. Gerçek mutluluk, “şeylere” bağlı değildir. İhtiyaçlarımızı karşıladığımızda hissettiğimiz duygu, doyuma yönelik hazdır. Haz ile mutluluğu karıştırıyoruz.

ODTÜ Felsefe Bölüm Başkanı Profesör Ahmet İnam “Mutsuzluk Ahlaksızlıktır” adlı çarpıcı makalesinde şunları söylüyor: Mutluluk bir haz hali değildir. Bir karakterdir. Mutlu insan, bu ahlaki karakteriyle başına gelmiş ve gelecek olanları yaşar. Mutlu insan, zulüm çekmiş, işkence görmüş biri de olabilir. Mutlu insan yerinde duramaz, etkindir, sorumludur: Mutlu insanlardan söz ediyorum. Dünyaya bir bakış biçimi, bir yaşam biçimi olan mutluluk, ağır bir sorumluluk taşır. Çünkü mutluluk “hazır olma” durumudur, mutlu insan gerçekleştireceği tasarılarının altında ezilmez. Gelip geçici değil de karakter olan mutluluk, bize yaşam boyu destek oluverecek güçtür.

Mutluluğu karakter olarak tanımlayan Ahmet İnam, aslında hepimizi otantik mutluluğa davet ediyor. Kendi otantikliğimizi keşfettiğimizde, kısa süreli hazlar yaşamayı mutluluk sanarak içine düştüğümüz tüketim tuzaklarından çıkıp, gerçek, kesintisiz mutluluk kaynağımıza ulaşabilecek, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için sorumluluğumuzu üstlenecek ve değerlerimizi onurlandırmak için eyleme geçeceğiz.

Otantik mutluluğun kaynağına, kendimize yolculuk yaparak ulaşabiliriz.

Hatice Yıldıran, MCC, MBA, Eğitmen

16.01.2021