Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi/Burçak Sınmaz

Bir an için nefessiz kaldığımızı düşünelim…  Allahım, ne korkunç bir şey! Ölürüz!

Evet, nefessiz kalmak bizi öldüreceği gibi doğru nefes alamamak da bizi hasta eder.

Biz insanlar nefes almak için akciğer solunum sistemine sahibiz. Her soluk alışımızda karbondioksit verir, oksijen ve diğer bazı gazlardan oluşan havayı ciğerlerimize doldururuz. Solunum sistemimiz bir kanal şeklindedir. Burun, ağız, yutak, soluk borusu, bronşlar, akciğerler, diyafram ve göğüs kaslarından oluşan bu sistemde; burun ve ağızdan giren hava, akciğerlerde bulunan hava keselerine (alveol) kadar ulaştırılır, oradan da kana geçer. Kandaki karbondioksit ise hava keselerinden başlayan bir yol izleyerek ağız ve burundan dışarıya atılır. Solunumun normal şartlar altında ve sağlıklı bünyelerde kendiliğinden geliştirilmiş bir hareket olduğunu biliyoruz. Bebekler dakikada 30-40 kez soluk alırken bu sayı giderek azalır, çocuklarda 20-30’a yetişkinlerde ise 15-20’ye kadar düşer. Sağlıklı bir insanda solunumun kolaylıkla, sessiz ve ağrısız yapılması gerekir.

Normal şartlar altında, insanlar neredeyse kusursuz denebilecek fiziksel özelliklerle doğarlar. Vücudumuzu oluşturan organlar eğer sonrasında biz onları kötü kullanıp bozmazsak(!), hatasız birer biyolojik makine olarak uyum içinde çalışırlar. Soluk alıp-vermemizi sağlayan solunum sistemimiz de bu kusursuz düzeneklerden biridir.

Ancak, korku ve endişe duyma halinde tüm solunum organlarını kullanmadan alınan kısa kesik nefesi öğrenen insanoğlu, zamanla her şeyin çabuk ve yüzeysel olduğu yaşamda nefesini de çabuk ve yüzeysel alıp vermeye başlıyor ve derin, doğru nefes almayı bırakıyor. Sonuç ne: korkak, gergin, güvensiz, yorgun, sevgi ve anlayıştan uzak milyonlarca insan… Buna paralel olarak da hiç bir hastalık tanısı olmayan, halsizlikler, baş ağrıları, kalp sıkışmaları… Devam etmesi halinde ise gerçekleşen hastalıklar. Hastalıkları tek tek sayıp olumsuzluklardan bahsetmeyeceğim. Ama bilin ki;

Toksinlerin yüzde 70’i nefesle atılıyor.

Derin nefes, iç organ ve karın kaslarına masaj yapıyor, güçlendiriyor.

Yüksek tansiyon bulguları, panik atak ve endişe, bilinçli nefes ile azalıyor.

Diyafram nefesini öğrenen kalp hastaları, rahatsızlıklarını önemli ölçüde iyileştirebiliyor.

Daha da birçok yararı var doğru nefes almanın.

Öncelikle nefesinizi tanımak için,

-Burnunuzdan yavaşça ama olabildiğince çok miktarda soluk alın.

-Soluğunuzu yine yavaş bir şekilde ağzınızdan verin.

Peki  “Doğru Nefes” nedir?

Doğru nefes ise, diyafram kasını kullanarak soluk alma yeteneğine  denmektedir. Diyafram, soluk aldığımızda kasılır ve düzleşir, göğüs boşluğunun hacmi artar, iç basınç düşer ve akciğerlere hava dolar. Soluk verdiğimizde ise gevşer ve kubbeleşir. Göğüs boşluğunun hacmi azalır, iç basınç artar ve karbondioksit dışa verilir. Diyafram gerçek anlamda kullanılabildiğinde, karın boşluğu olabildiğince en alt bölgeden genişletilerek, akciğerlerin normal şartlarda kullanılmayan bölgeleri de devreye sokulur ve akciğerlerin yukarıya doğru değil aşağıya doğru genişlemesi sağlanır.

Doğru nefes tekniğinden “diyaframı tanıma ve çalıştırma amaçlı” küçük bir alıştırma öneriyorum;

Öncelikle diyafram kasınızı kullanarak nefes almak için sırt üstü uzanın. Kendinizi rahat bırakın, nefesinizi iyice boşaltın karnınız içeri doğru çekilsin. Sonra derin soluk alın, göbeğiniz yukarı doğru şişsin. İşte bu da diyafram nefesidir. Birkaç kez yaparak diyaframınızla tanışın.

Şimdi sırtüstü uzanmış haldeyken, “5” e kadar sayarak burnunuzdan derin nefes alıp karnınızı iyice şişirin. Sonra “5” e kadar sayarak nefesinizi tutun ve “5” kadar sayarak nefesinizi ağzınızdan verin, bitmedi ve “5” kadar sayıp nefes almadan bekleyin. Her sabah yataktan kalkmadan 5 kez yapın. Güne açık bir zihinle ve olumlu bir bakış açısıyla başlayacağınıza emin olun. Akşam yattığınızda da yapın. Geçmiş günle hesaplaşırken huzurlu olacak, uykuya çabuk dalacaksınız. Bunu kolayca yapabildiğinizde “5” sayısını arttırın, ve her seferinde arttırdığınız sayı kadar bu alıştırmayı yapın.

 

Doğru nefes alıştırmaları konusunda diyafram kullanmayı öğrendikten sonra farklı alıştırmalara geçeceğiz.                                                                                                                    Sağlıkla kalın.

PCC Burçak SINMAZ