Nasıl Mutlu Olabilirim? / Aydın Özbakır

Nasıl mutlu olabilirim? İşte biz insanlar olarak yaptığımız her eylemi, her düşüncemizi, her pazarlama kampanyasını, üretilen her ürünü, aile dâhil her türlü sosyal yapıyı, felsefeyi, kuramı, psikolojiyi, bilimi, dinleri oluşturan, güdüleyen,  soru bu…

İnsanların ürettiği her şey, düşünce, ürün, buluş, fikir, felsefe, vb., bu soruya verilen bir yanıt aslında…

Gelin biz de yanıtlamaya çalışalım:

  1. Mutlu olmaya çalışmayı bırakarak. 

Diyelim ki mutluluğunuzu en güzel lezzeti bulmaya bağlamışsınız. Bu arayış içerisinde tattığınız her lezzet size nasıl gelir? Muhtemelen her yeni lezzette “bu da değil!” diyeceksiniz, “hala mutlu olamadım”. Ve diyelim ki bir gün o lezzeti buldunuz. Çok mutlusunuz, “işte bu” dediniz, “hayatım boyunca hep bu lezzeti aradım”. Tadını çıkardınız. Ya sonraki yemek? Aynı yemeği yeme fırsatını da bulduğunuzu varsayalım. Ya bundan sonraki onuncu yemek?

  1. Kendimizi nasıl mutsuz ettiğimizi bularak. 

Biosphere 2 adlı çok ilginç bir ekoloji deneyinin yaratıcısı, bilim adamı, felsefeci ve yazar John P. Allen’la sorulan “Nasıl mutlu olabiliriz?” sorusuna verdiği yanıttı bu… Kendimizi aslında nasıl mutsuz ettiğimizi bulup da bunları yapmayı bıraktığımızda, büyük bir keyifle farkına varacağımız şey, daha derin bir mutluluk çeşidi ile, “halinden memnuniyet” denen bir halle karşılaşacağımız olacak muhtemelen.

 

  1. Gerçekçi olmayan arzu ve beklentilerimizden vaz geçerek.

Hayatımızı çok da farkında olmadan idare eden beklentilerimiz ve arzularımız, özellikle de gerçekçi olmayanları, mutsuzluğumuzun temel kaynağı. Onları bırakmak, onların belki de hiç bir zaman gerçekleşmeyeceğini görmek ve yaslarını tutmak, arkasından gelecek memnuniyet ve mutluluğun habercisi.

  1. Kontrol ihtiyacımdan vazgeçerek.

Çalıştığım danışanlarımın en büyük sorunları genellikle aslında kontrol edemeyecekleri şeyleri kontrol etmeye çalışmaktan kaynaklanıyor: Başka insanların duyguları, düşünceleri, olaylar, durumlar, hatta kendi duygu ve düşüncelerimizi kontrol etmeye çalışmaktan vaz geçelim.

 

  1. Masum görülme ve herkes tarafından sevilme ihtiyacımdan vazgeçerek. 

En fazla kontrol etmeye çalıştığımız şey de, diğer insanların bizim hakkımızdaki duygu ve düşünceleri. “Kötü” olarak görülme, eleştirilme, beğenilmeme korkusuna boyun eğen kişi, “iyi” de olamaz, insanlar için ve kendisi için aslında iyi olacağını bildiği fakat popüler olmayacak eylemleri yapamaz. Bu şekilde de kendini ve etkilediği diğer insanları, ailesini, çevresini, çalışanlarını uzun dönemde daha büyük mutsuzluklara gebe bırakır.

  1. Gelişme ve iyileşme çabamıza bilgelik getirerek. 

Her şeyde iyi olamazsınız. Yıllardır geliştirmeye, değiştirmeye çalıştığınız ve bir türlü değişmeyen o özelliğiniz var ya, muhtemelen hep öyle kalacak. Durumun böyle olduğunu kabul edebilirseniz eğer, o zaman ne yapardınız? Ustalık, inanılmaz tatmin edici bir deneyimdir ve ancak güçlü yanlara odaklanarak geliştirilir. Aslında o kadar da iyi olmadığımız şeyleri bulup bunlarla ilgili bir strateji belirleyip güçlü yanlara odaklanırken, zayıflıklarımızın başımıza dert açmasını engelleyecek önlemlerde almış oluruz.

Mutluluklar dilerim.

 

Yazar: Aydın ÖZBAKIR – Profesyonel Koç / Yönetim Danışmanı

Üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi Gümrük İşletme ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde tamamladı. 1992 yılında açılan Gümrük Müşavirliği Sınavını Kazanarak 23 yaşında Gümrük Müşaviri olarak Türkiye de en genç yaşta Gümrük Müşaviri olma unvanını kazanmıştır .22 yıllık profesyonel kariyeri boyunca Gümrük Müşavirliği  sektöründe çalışmış 1995 yılında kurmuş olduğu şirketini Sektörde ilk on firma arasına sokmayı başarmıştır.

Özel ve  iş hayatında kazandığı tecrübelerini, deneyimleri paylaşmak adına;  kişisel gelişim yolculuğu sırasında çok sayıda eğitim ve seminere katılarak kişisel gelişim bilgi ve deneyimleriyle birleştirip profesyonel koç olmak için ID Coaching International-LRI Certificate Life Coaching programına katıldı. Uluslararası sertifikalı Yaşam koçu, NLP Uzmanı  ve Kurumsal Koçluk yapan  Aydın Özbakır  aynı zamanda kaliteli yaşam danışmanlığı da yapmaktadır. Kurumsal koçluk çalışmalarını ID Coaching International çatısı altında yürütmekte olup yaşamı Sabır, Şükür ve Dua olarak özetlemekte ve kendisine sürekli olarak  “Sevmekten Vazgeçmemeyi”  önermekte hayat düsturu olarak da Hz. Ali ‘nin “Başkalarını ıslah etmek istiyorsan önce kendini ıslah etmelisin”  sözünü benimsemektedir.

 

Aydın Özbakır, bir yandan kişisel gelişim yolculuğuna devam ederken diğer yandan koçluk hizmetinin etik kurallara ve mesleki standartlara uygun olarak yapılması konusunda çaba sarfetmektedir. Uluslararası Koçluk Enstitüsü Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan Aydın Özbakır, Türkiye’nin ilk koçluk Ajansı olan ID Coaching Agency’nin de kurucu ortaklarından biridir.