Memleket Bu Haldeyken Gelecek İçin Plan Milan Yapılmaz! / Buket Özen

Şu sıralarda birçok insandan duyduğum bu sözleri geçen gün beni arayan öğrencimin ağzından bizzat duyunca bu konuda yazma isteğimi bastıramadım. Bu öğrencim ki, sradışı, çok yaratıcı ve vizyon odaklı bir üniversite öğrencisi.  Kendisi ile uzun uzun gelecek planları yapmıştık.  Bana telefonda ‘hocam bu ülkede koçluk moçluk da bir yere kadar işliyor. Bakın oturup plan program yapıyoruz, hop, bir anda tüm dengeler değişiyor. Tüm o planlar programlar boşa gidiyor. ‘ demez mi?  Bir an içimden ‘sen de mi Brütüs!’ dedim.

Koçluk işte tam da  şimdi lazım.  Bu dönemlerde birçok insana ‘kal’ geldiği doğru. Gözlerine fener tutulmuş tavşan gibi donduk kaldık. Milletçe ‘dur bakalım nolcek’ modundayız.  Hiç bir planımızı işletemiyor ve yerimizde sayıp duruyoruz. Koçluk bu noktada işliyor zaten… Konulmuş hedefler, stratejik adımlar beklenmedik durumlara göre esnetilebilir. Revize edilebilir. Yeni baştan yapılabilir.  Allah yapısı değil ya, kul yapısı sonuçta… Koçluğun en sevdiğim tarafı esnek oluşu. Bununla birlikte koç ve danışan planı esnetir veya revize ederken  yeniden tüm koşullar, tüm iç ve dış kaynaklar hayaller hedefler ve en önemlisi değerlerle uyumlayarak yapar.  Bu planın ekolojik olup olmadığı kontrol edilir.  Sonsuz seçenekler üzerinde düşünülür ve kişiye en uygun plan yapılır. Bu yolculuk sırasında planı sabote edecek hiç öngörülmemiş bir şey mi oldu? Tekrar revize edilir, yeni şartlara ve koşullara göre… Böylelikle kişi karşısına çıkacak en ufak engelde tekrar başladığı noktaya dönmez. Dediğim gibi asıl şu zamada koçluğa ihtiyaç var. İnsanları ataletten kurtaracak, yeniden yola çıkaracak bir sistem koçluk.

Kaldı ki, yarın başımıza ne gelecek bilemeyiz. Ancak ölüme giderken bile “saz çalmayı öğretin bana” diyen Sokrates’i de hatırlamak gerekli bazen. Sokrates demişken aklıma diğer dehalar geldi. Örneğin Edison…  İç savaştan çıkmış Amerika’da  dönemin ekonomik ve siyasi problemleri nelerdi, kimbilir insanlar neler yaşıyorlardı?  Edison’un şöyle dediğini düşünün mesela: “Amaaan dünyanın hali böyleyken icat micat yapılmaz. Bulmuyorum işte! Başkası bulsun ampülü mampulü…” 🙂

YAZAR HAKKINDA: Buket Özen, Kariyer Koçu (PCC), ID Coaching’de Eğitmen, Mentör

1991 Yılında Marmara Üniversitesi İngilizce öğretmenliği Bölümünden mezun oldum, Beşiktaş Anadolu Lisesinde başladığım İngilizce öğretmenliği görevini özel liselerde sürdürdüm. 2001-2003 yılları arasında California Los Angeles’ta bir devlet okulunda öğretmenlik yaptım. 2003 yılında Türkiye’ye dönerek üniversitede yabancı diller fakültesinde okutmanlık yaptım. Hem Türk hem de yabancı öğrencilerle çalışırken hangi kültürden olursa olsun günümüz gençlerinin eğitimin yanında yaşam yönetimi, duygu yönetimi ve ilişki yönetimi konularında da gelişmeye olan ihtiyaçlarını fark ettim. Gençlerin gelişmesine daha fazla katkıda bulunabilmek amacıyla 2011 yılında ID Coaching International’ dan Professional Coach, Master Certified Coach, NLP Trainer eğitimi alarak kişisel gelişim dünyasına adım attım. Okutmanlık yaparken aynı zamanda üniversitenin kariyer merkezinde öğrenci koçluğu, kariyer koçluğu ve kariyer uzmanlığı yaptım. Sürekli gelişmek ve geliştirmek misyonunu benimseyerek gelecek nesillere ışık tutmak amacıyla kendimi her an yenilemeye ve güncellemeye devam ettim.

Kişisel Gelişim, Profesyonel Koçluk, Öğrenci Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu, Kariyer Planlama, İletişim Teknikleri, Sınav Başarısı, Stres ve Öfke Yönetimi alanlarında yüzlerce seminer ve eğitime imza attım, toplamda 2000 saati aşkın bireysel koçluk seansı yaptım. Şu anda ID Coaching International’da eğitmen ve koordinatör olarak görev yapmakta ve aynı zamanda bireysel ve kurumsal koçluk seanslarıma devam etmekteyim.