“ID Coaching’e göre profesyonel koçlukta ilk kural uygun kişilik yapısıdır.”

ID Coaching için koçluk mesleğinin, kişilik yapısının buna uygun olan kişilerce yapılması son derece önemlidir. Aslında elbette herkesin bir koçu -hatta herkes önce kendi koçu- olmalıdır. Bunun için kimi zaman doğuştan sahip olunan becerilerin geliştirilmesi ve sertifikalandırılması yeterlidir. Bazen de kişinin kendisinin önce bir koç hizmeti alması, bundan sonra koçluk hedefleri doğrultusunda adım atması gerekebilir.
Peki siz hangi kategoridesiniz? Günümüzün ve geleceğin gözde mesleklerinden biri olan koçluğun size uygun olup olmadığını merak ediyor musunuz?

Koçlukta profesyonelleşmek ve başarılı olmak için;
Kişilik Profili: İç motivasyonu olan, vizyoner, enerjik, özgüveni, özsaygısı ve öz değeri yüksek, öz disipline sahip, sorumluluk sahibi, tutkulu, insanı ve insanlarla çalışmayı seven, çözüme odaklı, pozitif düşünen, zorluklardan yılmayan, dürüst, yaratıcı ve etkileyici bir kişiliğe sahip olunmalıdır. Başka bir ifadeyle duygusal zekalarının gelişmiş olması gerekir.

Kurban zihniyetine sahip, detaylarla uğraşan, sürekli şikayet eden, başkalarını suçlayan, başkalarının söylemlerinden çabuk etkilenen, olumsuza odaklı, dikkati dağınık, konsantrasyonu olmayan ve odaklanma sorunu yaşayan profiller koçluğa uygun değildir. Koçluk hizmeti alarak kendilerinde bir dönüşüm gerçekleştirdikten sonra isterlerse profesyonel koçluk yapabilirler. Başka bir deyişle, kişinin değişime kendisinden başlaması gerekir.

Destek Sistemi: Profesyonel koçluk, kişisel bir markalaşma sürecini öngörür. Kişinin yetkinliklerini geliştirip markalaşıncaya ve danışanlarını istediği sayıya çıkarıncaya kadar harcayacağı para, enerji ve zaman konusunda çevresinde destekleyicileri bulunmalıdır.
Profesyonel koçluk yapmak üzere hedef koyan kişiler, bunun için şimdiden para biriktirip, rutin işlerin bir kısmını devretmeyi öğrenmelidir.

Entelektüel Birikim: Koç, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmelidir. Danışanlarıyla yaşam deneyimlerinin yanı sıra okuduğu, dinlediği, gezip görerek öğrendiği bilgileri de paylaşarak ilham kaynağı olabilmelidir.
Eğitim: Profesyonel koçluk için eğitim düzeyi konusunda bir sınır olmamakla birlikte, üniversite mezunu olmak her zaman bir avantajdır.

Kişisel İmaj: Profesyonel koçlar özgüvenli duruşlarıyla, kendilerine ve başkalarına duydukları saygı ve değerle, çevrelerine ilham vermelidir. Koçun tek sermayesi kendisi olduğu için öncelikle kendisine yatırım yapmalı, giyimden sağlığa, eğitimden insan ilişkilerine kadar çevresine model olmalıdır. Egosunu terbiye etmeli, kendisini iyi ifade edebilmeli, yaşam dengesini oluşturabilmeli ve koçluğu yaşam tarzı haline getirmelidir.

Girişimcilik Boyutu: Profesyonel koçlar kendilerinin patronu olmak istedikleri için yola çıkmışlardır. Kendilerini markalaştırmak için satış ve pazarlama becerisi, fırsatları görüp değerlendirme yeteneği, azmi, kararlılığı, özyönetimi, tutkulu hayalleri ve anka kuşu gibi küllerinden doğabilme becerisi olmalıdır.

Profesyonel Koç olmayı düşünenlerin karar verme sürecinde öncelikle bu testi yapmaları faydalıdır.

Aşağıdaki soruları size uygunluk düzeyine göre 1 ile 5 arasında puanlayınız.

Metin belerlemelisiniz
Metin belerlemelisiniz
Bir e-posta adresi belirlemelisiniz.