Kaygımla nasıl baş edeceğim? / Nazım Yılmaz

20 yıl boyunca, var olan tüm gücüm ile nefes bile almadan çalıştım: Bankada başarılı bir Yöneticiydim. Şubenin her ay yenilenen hedeflerini, yine her ay kendini tekrar eden süreçlerde, her seferinde bir basamak daha yükselerek gerçekleştiriyordum. Ülkenin en zorlu ve en büyük özel sektör bankasında 10 yılda beni yöneticiliğe taşıyan süreçte, müthiş bir rekabet içerisinde 5 kez terfi etmiştim.

O kadar başarılı ve parmakla gösterilen bir lider olmakla beraber, içimde büyüttüğüm ve hep taşıdığım duygu neydi biliyor musunuz? KAYGI…!!!

Bu 20 yılda hareketli bir çalışma temposu içinde dirsek çürütürken, anda kalmanın ne olduğundan bihaberdim. İşimde sürekli yükselmeyi hedeflerken, yönetici kimliğimin, yine kendi emeklerimle ve duygularımla kurduğum diğer kimliklerimin üstüne çıkmaya başladığını fark ettim.

Zorlu çalışma temposu ve uzun toplantılar bir süre sonra aslında sahip olduğumuz ve gerçekleştirmek için fırsat kolladığım birçok kimliğimin üzerine çıkmaya başladı. Yönetici Nazım; hobileri olan, iyi bir baba olan Nazım’a, sıcak bir dost ve eğlenceli bir arkadaş olan Nazım’a, sorumlu bir evlat olan Nazım’a, kısacası hemen bütün diğer Nazım’lara baskın gelmeye başlamıştı. Var olduğum diğer alanların birbiri ile olan uyumu gittikçe bozuluyordu.

ID Coaching’de eğitimini aldığım Integral Koçluk, tam da bunu temel alıyordu: kişinin kendi değerleri, düşünceleri, duyguları ve attığı adımlar arasındaki uyumu… Bütünsel Gelişim Koçluğu beni başka bir boyuta taşıdığından artık şunu ifade edebiliyorum.

Kaygılanmayın!

… olursa ben ne yaparım?

…. derse ne olur?

….  asla kaybetmemeliyim

….. mutlaka kazanmalıyım

Henüz olmamış, yaşanmamış konuları üzerinde negatif düşünceler içerisine girip, bunu sanki olmuş ve ortada bir problem var, mesajını verdiğinizde tüm sisteminizi alarma geçiriyorsunuz. Mental ve fiziksel olarak düşmeye başlıyor, gece uykularına veda ediyor, huzurla dinlenemiyor, kafanızı toparlayamıyorsunuz. Kaygılı ve gergin oluyorsunuz. Sürekli kafanızı meşgul eden düşünceleriniz var.

KENDİ KENDİNİZİ HER ŞEKİLDE AŞAĞI ÇEKİYORSUNUZ…

***PEKİ NE Mİ YAPALIM…???**

Sürekli o konuyu düşünmek yerine anda, akışta kalmaya gayret edin.

O konu gerçekleşirse en kötü ne olabilir?

En kötü durumu kabul edilebilir hale getirmeye çalışın.

En kötü durumla ilgili olası gelişme, aksiyonları biriktirin.

Sürekli kaygılı olmanın sağlığınızla ödeyeceğiniz bedelinin çok yüksek olduğunu unutmayın.

 

**“Peki ne yapmalıyım” kısmı Dale Carnegie alıntıdır.