Karizmanızı Nasıl Artırabilirsiniz?

“İnsan her şekilde bulunduğu ortamı aydınlatır, ya geldiğinde ya da gittiğinde”

Yukarıda, karizmayı en iyi açıklayan sözlerden birini görüyorsunuz. Kimin söylediğini bulamadım, bu nedenle anonim olduğunu varsayıyorum.

Gerçekten de karizma böyle birşey. Biriyle karşılaşırsınız , etkisinden kurtulamazsınız, elektiği sizi çarpar. Adeta hipnoza girersiniz. Karizmatik kişiyi biraz tarif eder misiniz diye sorduğumuzda farklı farklı yanıtlar almamız çok normal. Bana göre en karizmatik kişi, ulu önderimiz Atatürk ‘ tür.

Size göre başka kişiler daha karizmatik olabilir.

İnsanların çoğu karizmatik olmak, başkalarını etkilemek isterler. Dış görünüşten tutun da etkili konuşmaya hatta mizah kültürüne sahip olmak dahil çeşitli alanlarda kendilerine yatırım yaparlar.

Bunların bir kısmı gerçekten işe yarar. Ancak çoğu kişi karizmatik olma konusunda hala arayış içinde olduğuna göre çok da doğru bir yolda oldukları söylenemez.

Karizmanızın ölçütü ortama yaydığınız enerjinin türü ve gücüdür. Bu enerjinin kaynağı içinizdedir , özsevginizdir. Özünüzü sevdiğinizde kendinizle barışık olursunuz. Rahatlarsınız. Rahatladığınızda kendinize güveniniz artar ve kendinizi daha iyi ifade edersiniz. Daha dik durursunuz. Daha tutkulu olursunuz. Tutku gözlerinize yansır ve tüm evrene ışığınızı yayar.

Özünüzü seviyorsanız özdeğeriniz de yüksektir. Kendinizi küçümsemezsiniz. Daha sağlıklı yaşarsınız. Kendinizi ödüllendirirsiniz. Kendiniz için herşeyin en İyisini istersiniz. Başkalarına saçınızı süpürge etmezsiniz. Yaşamınızın merkezine başkalarını değil, kendinizi yerleştirirsiniz. Hiç yalnızlık çekmezsiniz.

Özünüze olan sevginiz beraberinde özsaygınızı da artırır. Kendinize saygı duyduğunuzda kendinize de başkalarına da hayata da küsmezsiniz. Kimsenin sizi ezmesine izin vermezsiniz, kurban gibi hissetmezsiniz. İsteklerinizden vazgeçmezsiniz. Atalete kapılmazsınız. Aşırılıktan kaçınır kaynakları israf etmezsiniz. Sizi tüketmelerine izin vermez, kimseyi de tüketmezsiniz.

Karizma, içsel kaynakların kullanılmasıyla ortaya çıkıyor. Bunları kullandığınızda kendiniz oluyorsunuz. Bir insanın “kendi”olmasından daha karizmatik hiçbir duruş olamaz. Hiçbir kopya orijinalin yerini tutamaz. Siz siz olun, “siz” olun, kendiniz olduğunuzda karizmatik olduğunuzu da farkedeceksiniz

Kendiniz olduğunuzda, daha tutkulu, daha pozitif, daha cesur, kendini daha çok önemseyen, kendine bakan, yaratıcı düşünen, kendine güvenen, inanan, idealleri olan bir başka ifadeyle karizması olan bir kişi olursunuz. Özsevginiz, özdeğer, özgüven, özsaygı gibi içsel kaynaklarınızı güçlendiriyor. Özünüzü sevmeniz için özbilincinizi (özfarkındalığınızı) geliştirmeye ihtiyacınız var.

Koçluk bireylere özfarkındalık kazandırarak onları kendileriyle barıştıran, karizmalarını güçlendiren etkili bir disiplindir. Profesyonel bir koçluk desteği alarak hayatınızda istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz. Kendi gücünüze adım atın ve etkinizi gözleyin.

Hatice Yıldıran, PCC, MBA, Koçluk Eğitmeni

Dönüşüm Rehberiniz,9 Ocak 2015