Kararsızlık Üzerine / Füsun Soydan

“Profesör elinde bir fare ve kutu ile salona girdi. Öğrencilerin şaşkın bakışları arasında fareyi kutunun içine koydu ve kutuyu kapattı. Salona dönerek: “Bu kutuya iki gün kimse dokunmasın!” dedi ve salondan çıkıp gitti. Salondaki öğrenciler olaya bir anlam verememişlerdi. Ne olacağını merak ederek iki gün beklediler. İki gün sonunda profesör salona girdi ve kutuya yaklaşarak açtı. Kutunun içindeki fare ölmüştü. Sınıfa dönerek farenin neden ölmüş olabileceğini sordu.

– Havasızlıktan, açlıktan, susuzluktan…vs

Profesör kutuyu havaya kaldırıp içini öğrencilere gösterdi. Kutunun her tarafı kemirilmiş vaziyette idi.

–  Fare anlaşılan çıkmak için çok mücadele etmiş. Bunu kutunun içindeki vaziyetten anlıyoruz. Ancak fareyi sizin dediğiniz gibi ne havasızlık nede açlık öldürdü. Fareyi asıl KARARSIZLIK ÖLDÜRDÜ! Fare kutunun her yerini parçalayıp çıkacağına sadece bir köşesini parçalasaydı ve bunda da kararlı olsaydı çıkıp kurtulacaktı.”

Çok sevdiğim ve ders aldığım bir hikayedir bu.

Karar vermekte zorlanan kişiler öncelikle hedef belirleyemeyerek, aynı anda farklı alanlara yönelerek hiç bir şeye tam olarak tutunamıyorlar. Bu nedenle başarıyı kaçırıyorlar. Sonuçta yaşam tatminsizliği ve mutsuzlukla başbaşa kalıyorlar. Üstelik enerjileri de tükeniyor, yeni başlangıçlara zorlanıyorlar. Halbuki yaşamımız kararsızlıkla geçirecek kadar uzun değil, hele mutsuz olmak için hiç değil.

Bu nedenle üzerinde çalışmaktan en çok keyif aldığım koçluk konusu karar verememek üzerinedir. Görüşmeden ne istediğini bilerek ve kararını vermiş bir şekilde ayrılan danışanların yüzündeki gülümseme, aldıkları kararlarla attıkları adımlar, bana da iyi ki koç olmaya karar vermişim dedirtiyor.

 

Yazar: Füsun Soydan – Profesyonel Koç

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü mezunuyum.İ ş hayatına bankacılık sektöründe başladım. Bu sektörde 25 yıl çalışdıktan  sonra sektör değiştirmeye karar verdim. Bankacılık hayatımın son 10 yılında, aldığım eğitimlerin de etkisiyle kişisel gelişim ve psikolojiye ilgi duymaya başlamıştım. Bu konuda neler yapabileceğimi araştırırken geçmiş yöneticilik deneyimimi kullanabileceğim koçluk fikri cazip geldi.Geçen  yıl bir arkadaşımın aracılığıyla  ID Coaching ile tanıştım ve koçluk eğitimleri aldım. Şu anda Profesyonel Koç olarak çalışmaktayım.