İşiniz ve Minnetin Sihirli Gücü

“Herhangi bir aktiviteyi, bir sanatı, bir disiplini, bir beceriyi gidebileceği yere kadar götürün, daha önce hiç olmadığının ötesine götürün, sınırlarının da ötesine ve sonra onu sihir dünyasına taşıyın.” Tom Robbins

Yoksulluk içinde doğan, hayata sıfırdan başlayan ve çok az bir eğitim alan biri nasıl bir başkan ya da bir ünlü olabiliyor ya da bir imparatorluk kurabiliyor ve dünyanın en zenginlerinden biri olabiliyor? Aynı kariyerle işe başlayan iki insandan biri başarıdan başarıya koşarken, diğeri deliler gibi çalışmasına rağmen neden bir türlü başarıya erişemiyor? Burada başarıya çıkan merdivendeki eksik basamak minnettir, çünkü çekim yasasına göre başarıyı kendinize çekmek için şimdi olduğunuz şey için minnet duymalısınız. Minnet olmadan daimi başarı elde etmek imkânsızdır.

Mesleğinizdeki ya da işinizdeki fırsatlar, terfiler, para, zekice fikirler, ilhamlar ve takdir gibi iyi şeyleri arttırmak ve başarılı olmak için mesleğiniz ve işiniz için minnettar olmak esastır. Ne kadar minnet duyarsanız, sonunda minnet duyacağınız o kadar çok şey olur! Ve hayatınızdaki herhangi bir şeyi arttırmak için zaten sahip olduklarınıza minnet duymalısınız.

İşiniz için minnettar olduğunuzda, otomatikman işinize daha çok şey kattıkça size dönecek parayı ve başarıyı arttırırsınız. İşiniz için minnettar değilseniz, otomatikman işinize daha az şey katarsınız. Daha azını vermeniz, size geri dönecekleri azaltır ve sonuç olarak işinizde asla mutlu olamazsınız, asla vermeniz gerekenden fazlasını veremezsiniz. İşiniz ya da mesleğiniz durgunlaşır ve sonunda iyice kötüleşir. Bu da işinizi kaybetmeniz anlamına gelebilir. Unutmayın ki minnet duymayanların elindekiler onlardan alınacaktır.

Verdiğiniz minnet miktarı karşılığında alacağınız miktara tam olarak eşittir. Bu nedenle alacağınız miktarı vereceğiniz minnet miktarı ile aslında siz kontrol edersiniz.

Eğer bir iş sahibi iseniz, işinizin değeri minnetinizle doğru orantıda artar ya da eksilir. İşiniz, müşteriniz ve çalışanlarınız için ne kadar minnet duyarsanız, işiniz o kadar büyüyüp artar. İş sahipleri minnet duymayı bırakıp minnetin yerine endişeyi koyarsa işleri tepetaklak olur.

Eğer bir ebeveynseniz ve işiniz çocuklarınıza bakıp evinizi yönetmekse, hayatınızın bu döneminde minnet duyacağınız şeyler bulmaya çalışın. Bu genelde hayatta bir kere karşınıza çıkacak fırsattır ve bu dönem için minnettar olabilirseniz, daha çok desteği daha çok yardımı daha güzel anları ve daha çok mutluluğu yaşarsınız.

İşiniz her ne olursa olsun onu sevmelisiniz, işe gitmek konusunda heyecan duymalısınız ve asla daha azına razı olmamalısınız. Eğer şimdiki işiniz konusunda böyle hissetmiyorsanız ya da bu sizin rüyalarınızın işi değilse rüyalarınızın işini elde etmek için şimdiki işinize minnet duyun.

İşinizde minnet duyabileceğiniz her şeyi düşünün. Başlangıç olarak bir işiniz olduğu gerçeğini düşünün! Ne kadar çok insanın işsiz olduğunu ve bir işleri olması için gözlerini kırpmadan her şeyi feda edebileceklerini düşünün. Kullandığınız telefon, yazıcı, internet ve bilgisayar gibi zaman kazandırıcı araçları düşünün. Birlikte çalıştığınız insanları ve onlarla aranızdaki arkadaşlığınızı düşünün. Asistan, hademe ve kurye gibi işinizi kolaylaştıran insanları düşünün. Maaşınızı almanın ne kadar iyi hissettirdiğini düşünün ve işinizin yapmaktan en çok zevk aldığınız yönlerini düşünün.

Minneti ne kadar içten hissettiğinizi gördükçe işinizdeki mucizeleri başlatacak ve daha çok sihir üretecek. Bir günde işiniz hakkında o kadar çok minnet duyarsınız ki şartlarınızın anında değiştiğine ve iyileştiğine şahit olursunuz. Hiç bir zaman şans kapınızı tesadüfen çalmaz. Şansı kapınıza getiren minnetin sihirli gücüdür.

1 Nisan 2021

Aydın ÖZBAKIR PCC

Bütünsel Gelişim Koçu

Kurumsal & Bireysel Koç

Yönetim Danışmanı