İkinci Kariyer Olarak Koçluk / Buket Özen

Bugüne kadar kariyer yaşamınızda edinmiş olduğunuz deneyimlerinizi

Profesyonel Koçluk ile taçlandırın.

  1. İnsan odaklısınız, iyi bir dinleyicisiniz, empatiksiniz ve insanlarla çalışmayı seviyorsunuz.
  2. Bugüne kadar iş ve özel yaşamınızda birçok deneyim kazandınız ve hayatla ilgili bu birikiminizi koçluğa transfer ederek diğer insanların gelişimine katkı sağlamak istiyorsunuz.
  3. Rutin işlerde çalışmaktan artık zevk almıyorsunuz.
  4. Sürekli gelişime açık bir insansınız ancak mevcut kariyeriniz size gelişim imkanı tanımıyor ve körelmeye başladığınızı hissediyorsunuz.
  5. Sürekli aynı insanları görmek yerine her gün farklı insanlarla karşılaşmak istiyorsunuz.
  6. İnsanları okumak ve keşfetmek sizi heyecanlandırıyor. Onların da kendilerini keşfetmeleri için bir ayna olmak istiyorsunuz.
  7. Kurumsal hayatın katı kurallarından ve uzun çalışma saatlerinden kurtulup daha esnek çalışma şartlarına sahip olmak istiyorsunuz.
  8. Artık kendi kendinizin patronu olmak istiyorsunuz.
  9. Emekliliğiniz yaklaştı ancak çalışma hayatına alıştınız. Yeni bir mesleği sıfırdan öğrenmek için artık geç olduğunu düşünüyorsunuz. Bunun yerine mevcut yaşam tecrübenizin üzerine inşa edeceğiniz devam niteliğinde bir iş istiyorsunuz.
  10. Başkalarına fayda sağlarken kullanacağınız teknikleri önce kendinize uygulayarak hayatınızı pozitif yönde değiştirmek istiyorsunuz.

Yukarıdaki durumlardan biri veya daha fazlası sizin için geçerliyse ikinci kariyer alternatifi olarak profesyonel koçluğu düşünebilirsiniz. Bugüne kadar belki birçok kere koçluk kavramı ile karşılaştınız. Ancak üzerinde çok fazla durmadınız. Ülkemizde koç olduğunu söyleyen birçok insan var. Nedir bu koçluk? Bir fikriniz yok… Belki de önyargılarınız var. Hatta koçluğun bir meslek olup olmadığından bile emin değilsiniz. Bunun için şimdiye kadar ikinci kariyer alternatifi olarak düşünmediniz bile. Size ışık tutması açısından koçluk mesleği ile ilgili bazı gerçeklerden bahsetmek istiyorum.

Amerika’da 1950 li yıllarda meslek olarak kabul edilmiş olan profesyonel koçluk, Türkiye’de 2013 yılında resmi olarak kabul edilmiştir.  Koçluk mesleğinin etik kuralları ve standartları uluslararası bir üst kuruluş olan International Coach Federation (ICF) tarafından belirlenir ve denetlenir. Koçluk genellikle ikinci kariyer olarak seçilen bir meslektir. Diğer bir deyişle,  üniversiteden yeni mezun olanlar tarafından değil, değişik alanlarda belirli bir süre kariyer deneyimine sahip kişiler tarafından tercih edilmektedir.  Kişilerin yaşamlarına dokunacak ve fark yaratmalarını sağlayacak olan bir koçun hem özel yaşam hem de kariyer yaşamında deneyime sahip olması gerekir.  Koçun koçluk yaptığı kişiyi iyi analiz edebilmesi, ona uyum sağlayabilmesi, empati yapabilmesi ve doğru soruları sorarak hızla eyleme geçirebilmesi için bu deneyim gereklidir.

Son yıllarda koçluk, hızla büyüyen ve gelişen bir endüstri haline gelmektedir. ICF tarafından 2016 yılında yaptırılan araştırma sonuçlarına göre dünya genelinde profesyonel koçların sayısı 53.300 olup, bunların yarısından çoğu 45-59 yaş aralığındadır.

Yine ICF’in araştırma sonuçlarına göre;  dünya çapında full-time koçların yıllık kazanç ortalamaları 51.000 dolar. Müşteri profiline bakacak olursak %52 si üst düzey yönetici, CEO ve CFO, %14’ü serbest girişimci, %19 u bireysel, %7 si takım lideri ve kalanı ise diğer müşterilerden oluşuyor.

Profesyonel koçluğa yönelmek; kişilere mesleki gelişimlerinde belli bir doyum noktasına ulaştıktan sonra edindikleri bilgi, beceri ve deneyimleri koçluğa transfer ederek gelişmeye ve geliştirmeye devam etme fırsatını sağlıyor. İkinci bir kariyere geçerken olduğu gibi yeni bir işi öğrenmeye sıfır noktasından başlamıyorsunuz. Dolayısıyla emeklilikten sonra bile, bundan sonra ne yapacağım diye kara kara düşünmeden ve zaman kaybetmeden ikinci kariyere hızlı geçiş imkanına sahip oluyorsunuz.

Sizler de koçluk mesleğine geçiş yapmayı düşünüyorsanız ICF (International Coach Federation) tarafından akredite edilmiş bir eğitim programına katılarak geleceğinize yön vermek adına ilk adımı atabilirsiniz.

Buket Özen (ICF/PCC)
Profesyonel Kariyer Koçu

YAZAR:  Buket Özen, Kariyer Koçu (PCC), ID Coaching’de Eğitmen, Mentör

1991 Yılında Marmara Üniversitesi İngilizce öğretmenliği Bölümünden mezun oldum, Beşiktaş Anadolu Lisesinde başladığım İngilizce öğretmenliği görevini özel liselerde sürdürdüm. 2001-2003 yılları arasında California Los Angeles’ta bir devlet okulunda (Bethune Middle School)  öğretmenlik yaptım. 2003 yılında Türkiye’ye dönerek bir vakıf üniversitesinin Yabancı Diller Fakültesinde okutmanlık yaptım. Hem Türk hem de yabancı öğrencilerle çalışırken hangi kültürden olursa olsun günümüz gençlerinin okul eğitiminin yanında yaşam yönetimi, duygu yönetimi ve ilişki yönetimi konularında da gelişmeye olan ihtiyaçlarını fark ettim. Gençlerin gelişmesine daha fazla katkıda bulunabilmek amacıyla 2011 yılında ID Coaching International’ dan Bütünsel Koçluk eğitimi alarak kişisel gelişim dünyasına adım attım. Bir yandan okutmanlık yaparken bir yandan da üniversitenin kariyer merkezinde öğrenci koçluğu, kariyer koçluğu ve kariyer uzmanlığı yaptım. Sürekli gelişmek ve geliştirmek misyonunu benimseyerek, gelecek nesillere ışık tutmak amacıyla kendimi her an yenilemeye ve güncellemeye devam ettim. 2016 Yılında üniversiteden ayrıldım ve ID Coaching International’da tam zamanlı olarak çalışmaya başladım.

 

Kişisel Gelişim, Profesyonel Koçluk, Öğrenci Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu, Kariyer Planlama, İletişim Teknikleri, Sınav Başarısı, Stres ve Öfke Yönetimi alanlarında yüzlerce seminer ve eğitime imza attım, toplamda 2000 saati aşkın bireysel koçluk seansı yaptım. Şu anda ID Coaching International’da eğitmen ve koordinatör olarak görev yapmakta ve aynı zamanda bireysel ve kurumsal koçluğa devam ediyorum.