Huzursuzluğunuzu Dönüştürecek Anahtar Sorular

Huzursuzluk hayatınızda birşeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Bazen beklentiniz karşılanmadığında bunu hissedersiniz, bazen içinde bulunduğunuz ortamın enerjisi sizi huzursuz hissettirir. Bazen de nedenini hiç bilmediğiniz bir huzursuzluk hissi kaplar içinizi. Böyle zamanları cope atmayın.

Bu hissiyat, hayatınızda yeni bir döneme girme ihtiyacınızdan kaynaklanıyor olabilir. Birşeylerin vaktinin gelmiş ve hatta geçiyor olması olabilir. Belki de yanlış yoldasınızdır. Tükenmişlik sendromu da yaşıyor olabilirsiniz. İç huzurunuz ve huzursuzluğunuz, kulak vermeniz gereken yaşam bilgenizdir.

Böyle zamanlarda hayatınızın tüm alanlarını bütünsel olarak alıp huzursuzluğu neyin tetiklediğini keşfedin. Gerçek nedenlerle görünürdeki nedenler farklıdır. Arkadaşınıza kızıp çocuğunuzdan çıkarmak gibi birşey bu. Örneğin, ilişkide yaşadığınız bir huzursuzluğun kaynağı işinizle ilgili sürüncemede bıraktığınız bir konu olabilir. Bu da sizin özdeğerlerinizden biriyle, örneğin özsaygıyla ilgili olabilir.

Bir başka örnek: Yeni bir girişim başlatacaksınızdır ama içinizde bir huzursuzluk vardır. Bu huzursuzlukla konuşmaya çalışın.

Huzursuzluğunuzun kaynağı tam olarak nedir?

• Girişime dahil edeceğiniz kişiler mi ?

• Ortamın enerjisi mi?

• Ayrılacak kaynaklar mı?

• Deneyim eksikliğiniz mi?

• Beceri eksikliğiniz mi?

• İnanç ya da değerleriniz mi?

• Kimliğiniz mi?

• Yaşam amacınız mı ?

Kendi içinize adım atarak sorgulayın.Bu soruları her huzursuzluk durumunda kullanabilirsiniz. Bu sekiz alandan biriyle karşılaşacaksınız. O bazen çok basit, bazen karmaşık bir nedendir. Bulduğunuzda size doyumlu bir yaşam için fırsat sunar.

Kendimizle bütünleştiğinizde içinizi bir huzur kaplar. Aklınız, kalbiniz, bedeniniz ve ruhunuz ahenkli bir şarkı söyler. Enerjiniz yaptığınız işe akar ve hedefe hızlı gidersiniz. Sonucunda doyuma ulaşırsınız. Bu durumu yaşamınıza daha fazla geçirmek için, huzursuzluğunuzun rehberliğine , sezgilerinize güvenin.

Huzurun yolu, kendinizle bütünleşmekte, kendi ahenginizi yakalamakta. Emek verdiğiniz iş ya da ilişkide neşe ya da coşku yoksa, yanlış yerde bulunuyorsuuz demektir. Hangi parçanız akortsuz ses çıkarıyorsa, onunla konuşun, size ne söylemeye çalışıyor? Huzursuz olduğunuzda etrafınıza negatif enerji yayarsınız ve  yaşamınıza negatif durumları çekersiniz. Düşünme ve sorgulamayla kaynağı bulup hissiyatı dönüştürebilirsiniz. Bu konuda Bütünsel Gelişim Koçları da size destek olabilir. Huzurlu kalın.

Hatice Yıldıran, PCC, MBA, Koçluk Eğitmeni

Dönüşüm Rehberiniz, 11 Ocak 2015