HSD (Human Systems Dynamıcs) nedir?

Kesinlik, eskiden bilgi ve eylemin temeliydi. O günler geçti. Bugün, belirsizlik tek kesinliktir. HSD’nin Pattern Logic’i, dünyanızdaki hiçbir şeyi tahmin edemeseniz veya kontrol edemeseniz bile karar vermenize ve harekete geçmenize yardımcı oluyor.

Herkes büyük bir sorunun nasıl çözüleceğini bilir. Parçalara ayırırsınız, parçaları çözersiniz ve her şeyi tekrar bir araya getirirsiniz. Sorun şu ki, bunlardan herhangi birini karmaşık bir sistemde yapmak imkansız.

HSD’de büyük sorunlar aslında yapışkan konulardır. Parçalar büyük ölçüde dolaşmış; sınırlar belli değil ve bağlantılar karşılıklı ve çokludur. Değişim ortaya çıkıyor ve sorunları çözmek zorlaşıyor gibi görünüyor.

HSD alternatif bir metodoloji sunuyor. Zorluğu oluşturan paternlerin koşullarını görmenizi ve anlamanızı sağlıyor, bu patenleri daha üretken yeni patenlerle değiştiriyor ve uyarlanmış eylem adımlarıyla üretken ve tutarlı seçenekler sağlıyor.

Uyarlanmış her eylem, paterni değiştiriyor ve bizi patern temelli sorgulamaya ,  eylemin bir sonraki döngüsüne davet ediyor. Bunun sadece öngörülemeyen ortamlardaki karmaşık sorunları çözmenin en iyi yolu olduğuna inanmıyoruz, bunun tek yolu olduğuna inanıyoruz. Sorunları değil, sorunu yaratan paternleri gördüğünüzde, kendiniz ve başkaları için yeni eylem seçenekleri yaratırsınız.

HSD Model ve Teknikleri