Her Güç Kendi Zaafiyetini Yaratır

Yin ve Yang felsefesini duymuşsunuzdur. Kadim bir Çin bilgeliği olan bu öğreti, dünyadaki tüm kültürlerin temelinde olan zıt kutuplar (Yin ve Yang) ve bu kutupların birbiriyle olabilecek her türlü ilişkisini açıklamaktadır.

Zıt kutuplar yasasına göre, eğer bir şeyin karşıtı yoksa kendisi de olmayacağından, biri diğerinin varlığını zorunlu kılar. Başka bir ifadeyle her güç kendi zafiyetini yaratır.Her şey, hiçlikten doğar doğmaz kutuplaşma başlar.

Gecenin içinde aydınlık ve sıcağın; gündüzün içinde de soğuk ve gölgenin bulunması; dişi görünümün içinde erkek, erkek görünümün içinde dişi olması gibi. Örnekleri sorun – çözüm, sevgi – nefret, eylemsizlik-eylem; savunma- saldırı… çoğaltabiliriz. Atalarımız her şerde bir hayır vardır derken yine aynı bilgelik devrededir.

Yin ve Yang sembolü, resimde görüldüğü üzere bu zıtlıkların bir arada bulunduğunu çok güzel ifade etmektedir.Başınıza gelmesini istemediğiniz durum, yaşamınızda odaklandığınız durumdur. Bu nedenle hayatınıza onu çekersiniz.

Dünya ve insanlık büyük bir hızla belirsizliğe sürüklenirken, endişe ve korkularınızın sizi karartmasına izin verirseniz kaosun parçası haline gelirsiniz Odağınızı istediğiniz duruma çevirirseniz hayatınıza daha hızlı çekersiniz. Bu nedenle “ne istemiyorum? yerine  “ne istiyorum?” a odaklanın.

Dünya karanlığa sürüklendiğinde, iç ışığınızın gücünü artırmalısınız. İç ışığınız yaşam kaynağınızdır. Hiçbir dış koşul, iç ışığınızı söndüremez. İçinizdeki ışıkla sürekli bağlantıda olduğunuzda, karanlıkları aydınlığa dönüştürebilirsiniz.

Sizin yaydığınız ışık yolunuza ışık tutmakla kalmayacak, başkaları için de ilham kaynağı olacaktır.  Yin ve Yang bilinçli ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyenler için çok değerli bir öğreti. Zor zamanlarınızda yanıbaşınızdaki bir rehber.

Biliyorsunuz, Güneş  en tepede olduğunda gölgeler en kısadır. Sizde Işığınızı güçlendirip hayatınızın gölgelerini küçültebilirsiniz. Profesyonel koçluk sistemi bu süreçte size eşlik edebilir.

Hatice Yıldıran, PCC, MBA, Koçluk Eğitmeni

Dönüşüm Rehberiniz,10 Ocak 2015