Hayattaki En Büyük Tehdit: Korku / Aydın Özbakır

İnsan hayatının en büyük sorunu, korkudur. Mutluluğumuzu bizden çalan da korkudur. Yapabileceklerimizin çok az olduğunu kabullenmemize neden olan şey, yine korkudur. Olumsuz duyguların, mutsuzluğun ve insanlar arasındaki sorunların kökeninde hep korku yatmaktadır.

Korkuyla ilgili tek iyi nokta, öğrenilmiş bir şey olmasıdır. Bundan dolayı da, şayet istersek, korkuyu hafızamızdan silebiliriz.

Başarısızlık korkusu ve reddedilme korkusu, öğrenilmiş tepkiler olup, altı yaşınızdan önce hafızanıza programlanmışlardır. Bu korkular genellikle sizin “konfor alanınız” ın alt ve üst limitlerini oluştururlar. Alt limitlerde eleştirilmek veya reddedilmek istemezsiniz. Üst limitlerde ise, onları aşmak için almanız gereken riskleri almak niyetini göstermek ve başarısızlıkları engelleyebilmek yerine sınırlarınız içinde kendinizi rahat hissetmenin rehavetine kapılırsınız. Konfor alanınızın içine bir kez girdiğinizde, herhangi bir korku veya endişe duygusunu hissetmek için hep orada kalmayı arzu edersiniz. Korkularınız sizi, sizin için mümkün olabilecek her şeyden uzak tutarlar.

Korkunun zıddı, kendini sevmekten veya kendine saygı duymaktan kaynaklanan sevgidir. Kendine değer verme ile korkuların her türü arasında zıt veya ters bir ilişki vardır. Kendinize olan sevginiz ve kendinize verdiğiniz değer arttıkça, başarısız olmaktan ve reddedilmekten daha az korkar bir hale gelirsiniz. Kendinizi daha çok sevdikçe, sizi başarıya ve mutluluğa götürecek olan riskleri almak için daha fazla istekli olursunuz. Kendinizi daha fazla sevdikçe, konfor alanınızdan sizi hızla çıkaracak ve gerçek hedeflerinize ya da beklentilerinize götürecek olan eylemler için harekete geçme hızınız artar.

Kendinize olan sevginizi arttırmak ve korkularınızı ezebilmek için şu güçlü sözcükleri pek çok kez tekrarlamanız gerekir:

“Kendimi seviyorum! Kendimi seviyorum! Kendimi seviyorum!”

Güne: “Kendimi seviyorum!” sözcüğünü bilinçaltınıza nüfuz edinceye kadar, yani elli ilâ yüz kez tekrarlayarak başlayın. Farkı, çok geçmeden fark edeceksiniz. Kendinize olan güveninizin arttığını, ilişkilerinizde ve yeteneklerinizde büyük gelişmelerin ortaya çıktığını görecek ve hissedeceksiniz. Kendinizi muhteşem birisi olarak hissetmeye başlayacaksınız.

Korkusuz günlere…

 

Yazar: Aydın ÖZBAKIR – Profesyonel Koç / Yönetim Danışmanı

Üniversite eğitimini Trakya Üniversitesi Gümrük İşletme ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde tamamladı. 1992 yılında açılan Gümrük Müşavirliği Sınavını Kazanarak 23 yaşında Gümrük Müşaviri olarak Türkiye de en genç yaşta Gümrük Müşaviri olma unvanını kazanmıştır .22 yıllık profesyonel kariyeri boyunca Gümrük Müşavirliği  sektöründe çalışmış 1995 yılında kurmuş olduğu şirketini Sektörde ilk on firma arasına sokmayı başarmıştır.

Özel ve  iş hayatında kazandığı tecrübelerini, deneyimleri paylaşmak adına;  kişisel gelişim yolculuğu sırasında çok sayıda eğitim ve seminere katılarak kişisel gelişim bilgi ve deneyimleriyle birleştirip profesyonel koç olmak için ID Coaching International-LRI Certificate Life Coaching programına katıldı. Uluslararası sertifikalı Yaşam koçu, NLP Uzmanı  ve Kurumsal Koçluk yapan  Aydın Özbakır  aynı zamanda kaliteli yaşam danışmanlığı da yapmaktadır. Kurumsal koçluk çalışmalarını ID Coaching International çatısı altında yürütmekte olup yaşamı Sabır, Şükür ve Dua olarak özetlemekte ve kendisine sürekli olarak  “Sevmekten Vazgeçmemeyi”  önermekte hayat düsturu olarak da Hz. Ali ‘nin “Başkalarını ıslah etmek istiyorsan önce kendini ıslah etmelisin”  sözünü benimsemektedir.

Aydın Özbakır,bir yandan kişisel gelişim yolculuğuna devam ederken diğer yandan koçluk hizmetinin etik kurallara ve mesleki standartlara uygun olarak yapılması konusunda çaba sarfetmektedir.Uluslararası Koçluk Enstitüsü Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi olan Aydın Özbakır,Türkiye’nin ilk koçluk Ajansı olan ID Coaching Agency’nin de kurucu ortaklarından biridir.