Hayat Ağız Çizgisi Yönünde İlerler

Dün , hayatınızın en özel tohumunu ektiniz, onu güle güle büyütün. Güle güle derken gerçekten gülmekten söz ediyoruz. Atalarımız, “güle güle”nin anlamının ve ne işe yaradığının çok farkında olduğu için sürekli iyi dileklerini sunarken bu temennide bulunur.

Gülmenin yararları saymakla bitmez. Bir kere insan yaşamına gülmek kadar pozitif etki eden başka bir şey daha yok. Üstelik bedelsiz. Gülerken çok geniş bir alana pozitif  titreşimler yayarsınız. Sevgi ve hücresel iletişim kanallarınız tamamen açıktır. Tüm bedeninizi saran mutluluk hormonu bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Alman Dr. Heiner Uber, ‘in ”Gülme Prensibi” adlı kitabında, 19’uncu Yüzyıl sonlarına kadar ayıp ve kaba bir hareket olarak tanımlanan gülmenin, aslında insanın ”en iyi doktoru” olduğu, günümüzde yüzünden gülümseme eksik olmayan insanların daha karizmatik görüldüğü anlatılıyor. Kitapta ayrıca gülmenin ,soğuk algınlığından şeker hastalığına, tansiyondan  kötü huylu tümörlere kadar çok sayıda rahatsızlığı tedavi ettiği, ağrıyı azalttığı, cinsel yaşamı daha iyi hale getirdiği araştırmalara dayandırılarak anlatılıyor.

Gülmek sizi güzelleştiriyor, gençleştiriyor, ömrünüze ömür katıyor, sağlıklı olduğunuzu gösteriyor. Oysa kültürümüzde gülmeye ne kadar mesafeli yaklaşılıyor. Örneğin, “Çok güldüm başıma kötü bir şey gelecek” gibi yanlış inançlarla yönlendiriliyor insanlar.

Bugün gülmeyle aranızdaki engelleri kaldırmaya çalışın. Hemen şimdi aynaya bakıp yüzünüze çocuk gülüşü yerleştirin ve  aynadaki kişiye “seni seviyorum” diye haykırın. Bunu alışkanlık haline getirin. Yaşam alanlarınıza  gülen yüzler yerleştirin. Sizi gülümsetecek aktiviteleri yaşamınıza geçirin, mizah kalp dostudur, mizahla iç içe yaşayın. Yaşadığınız tüm alanlara bu pozitif enerjiyi yayın.

Hayat ağız çizgisi yönünde ilerliyor. Güldüğünüzde ağız çizginiz yukarıda, iyi hissetmediğinizde ağız çizginiz aşağıdadır. Seçim sizin. Hayatınızı gülerek de ağlayarak da geçirebilirsiniz. Dünkü ektiğiniz tohumun istediğiniz meyveleri size sunması için ihtiyacı olan sevgi enerjisini “güle güle “ yaratacaksınız.

Sevme konusunda müşkülpesent olmayın . Sevgi enerjinizi musluk gibi açıp kapatmayın. Sevginiz şelale gibi çağlayarak aksın. kalbinizi açık tutun ve  evrensel sevginin size ulaşmasına fırsat verin. İnsanın içindeki ne ise dışındaki de aynıdır. Sevginin size akması için içinizdeki sevgiyi yansıtmalısınız. Bunu da gülerek yapabilirsiniz. Saf bir çocuk kalbiyle attığınız kahkahalar evrenin sonsuzluğunda yankılanırken , evrensel sevgi de sizi sarıp sarmalayacaktır. Gözlerinizden yaşlar gelinceye kadar gülün ve bu yaşlar, tohumunuzu beslesin.

Bugün bir de ödeviniz var: Sabahları kalkarken “ Bugüne uyandığım için teşekkür ederim” diyerek gülümseyin. Gün içinde her güldüğünüz an için kendinize + 1 puan verin, her yüzünüz asıldığında da -1 puan verin. Yatarken, gün içinde nelerin iyi gittiğini düşünün ve teşekkür ederek gülümseyin. Sevgiyle kalın.

Hatice Yıldıran, PCC, MBA, Koçluk Eğitmeni

Dönüşüm Rehberiniz, 3 Ocak 2015