Günübirlik Hayatlar / Füsun Soydan

“Hepimizinki günübirlik hayatlar, hatırlayanın hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici, hem anılar hem de anıların nesnesi. Herşeyi unutmuş olacağın günler kapıda, herşeyin seni unutacağı günler yakın.”(Marcus Aurelius’un Kendime Düşünceler kitabından)

Milattan sonra 121-180 yılları arasında yaşamış, Eski Roma imparatoru ve filozof Marcus Aurelius’un günümüzden yaklaşık 1850 yıl öncesinden gelen bu sözlerini okuyanlar belki kendi algısına göre farklı yorumlar yapabilir. Bana göre içinde çok şey barındıran bir hayat felsefesi.

Geriye dönüp baktığımızda defalarca zor durumda kaldığımız,içinden nasıl çıkacağımızı bilemediğimiz anlarımız olmuştur.Eğitim hayatımızda hazırlıksız yakalandığımız sınavlar, iş hayatımızdaki aksilikler veya özel yaşantımızda karşılaştığımız zor anlar… Ben kendi adıma ne zaman bu zor anlarımı hatırlasam yüzümde bir gülümseme ifadesi belirdiğini, hatta sohbet ortamlarında bu anılarımı paylaştığımda gülünesi olaylar olarak anlattığımı farkettim. Aynı şey arkadaşlarım tarafından bana anlatılan bu tür yaşam öyküleri için de geçerliydi. Geçmişimizdeki zor anlar sonradan komik bir öykü halini alıyordu. Olayların yaşandığı andaki zorlukların verdiği korku, utanç, öfke, endişe gibi olumsuz duygular sonradan mizah etkisiyle mutluluğa dönüşebiliyor. Bunu farkettiğimden beri de zor bir durumun içinde kendimi bulduğumda bir kaç yıl sonra hatta bazı durumlarda bir gün sonra bile bu zorluğun ne önemi kalacak diye düşünerek kendimi sakinleştirmeyi öğrendim. Böylece anda kalmak ve zor durumun üstesinden gelecek çözümü bulmak kolaylaşıyor.

Bir de başkalarının gözünden nasıl göründüğümüz konusu var. Farklı konularda en çok kendi fikrimizin doğru olduğunu savunsak da, iş kendi imajımıza geldiğinde başkalarının düşünceleri pek çoğumuzu kendi isteklerimizi yapmaktan uzaklaştırabiliyor. Halbuki “nasıl algılanıyorum” yerine “ben ne yapmak, nasıl biri olmak istiyorum” diye kendimize sorsak, başkalarına göre değil kendimize göre yaşamış olacağız.

Herşey, bizim ona yüklediğimiz anlamla zihnimizde yer buluyor, düşüncemizin verdiği şekli alıyor. Yaşadığımız olayları her zaman kontrol edemesek de düşüncelerimizin kontrolü bizim elimizde.

Yaşadıklarınızın yüzünüzü gülümsetmesi dileği ile.

 

Yazar: Füsun Soydan – Profesyonel – Koç

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü mezunuyum. İş hayatına bankacılık sektöründe başladım. Bu sektörde 25 yıl çalışdıktan  sonra sektör değiştirmeye karar verdim. Bankacılık hayatımın son 10 yılında, aldığım eğitimlerin de etkisiyle kişisel gelişim ve psikolojiye ilgi duymaya başlamıştım. Bu konuda neler yapabileceğimi araştırırken geçmiş yöneticilik deneyimimi kullanabileceğim koçluk fikri cazip geldi. Geçen  yıl bir arkadaşımın aracılığıyla  ID Coaching ile tanıştım ve koçluk eğitimleri aldım. Şu anda profesyonel koç olarak çalışmaktayım.