Filmin Sonu Gelmedi / Burçak Şenler Sınmaz

Merhaba!

Bugünlerden geleceğe merhaba…!

Baudrillard, bilim kurgu için ; “Bir büyüteçle gerçeğe yaklaşır, onu birtakım sayılarla abartarak gözümüzün içine sokar.” der. Bugünlerde bu sözler aklımdan çıkmıyor. Üstelik kendimi, çocukken çok merak ederek izlediğim; büyük salgın ile dünyanın neredeyse tepe taklak olduğu, filmlerden birinin içinde gibi hissediyorum. İşin garibi, herkes… Ama herkes, tüm insanlık, bu filmin içinde. Hiç bir ayrım olmadan. Sadece insan olarak. Resmen bir çağı kapatıp yeni bir çağı başlatacak bir salgınla karşı karşıyayız ve şaşkınız.

Şaşkınız. Çünkü bu yaşadıklarımızı konu alan fimler izledik. Orada sadece seyirciydik, dışardan bakıyorduk yaşananlara. Oysa ki şu anda çok çok büyük bir prodüksiyon içinde, çok çok çoook kalabalık bir oyuncu kadrosuyla birlikte filmin içindeyiz. Film bazen hızlı çekimde ( hastalığın yayılması ), bazen de ağır çekimde ( evlerde karantina hayatı ) ilerliyor. Hayat, hiç sadece güllük gülistanlık olmadı. Tüm bu oyuncu kadrosu üç aşağı beş yukarı aynı sorunları yaşıyordu. Ama hep sorunların üstesinden gelmeyi başarıyordu.

Peki şimdi…?

Filmde sahne, o kadar hızlı değişti ki… Yeni sahne çok belirsiz ve yep yeni koşullar içeriyor. Haliyle oyuncu kadrosu olarak bizler, bu yeni sahneye uyum sağlama konusunda sorunlar yaşıyoruz.

Evet, bu salgından önce de, bir sonraki sahneyi bilmiyorduk. Ama plan yapabiliyorduk. Planımızı uygulayamadığımızda da aynı koşulların içinde başka bir plan yapıyorduk. Hayat bahçemizin çitleri vardı, içindeki alan belirli bir düzene sahipti ve biz onun içinde hep bir sonraki günü planlayarak yatıyor ve uyanıyorduk. Şimdi bozulan planlarımız değil, şimdi bozulan bahçe duvarlarımız oldu. Koskoca duvarlarımız birkaç hafta içinde yıkılınca; önce hepimiz şaşırdık.

Bizi şaşırtan aniden yaşadığımız bir bozulma… Büyük bir değişim!

Üstelik bu değişim henüz bitmedi!

Yani filmin sonu gelmedi. Bu sahnede yönetmen bir teknik denedi. Ve sadece bu sahneye bir büyüteç tuttu. Şimdi sonunun ne olacağını merak ediyoruz? Yani sonumuzun…

Ama her bilim kurgu filminin sonunda olduğu gibi insanoğlu içindeki uyum yeteneği ile bu yeni koşullarda yaşama şeklini

Keşfedecek,

Değişecek,

Dönüşecek.

Yeni ortamında yeni bir dengeye kavuşacak.

Bu sefer, toplum olarak kenetlenmiş ve birlikte hareket edebilmeyi hızlandırmak niyetiyle…

 

Burçak Şenler SINMAZ

PCC Bütünsel Gelişim Koçu