Değer Sistemleri Modeli

Değer Sistemleri Modeli:

Stratejileri Değerler Üzerine Kurmak:

Eğer ekibiniz veya organizasyonunuz bir ürün veya hizmet sunuyorsa başarılı olmak için müşterilerinize “değer” sunmanız gerekir.

Bununla birlikte, “değer” farklı müşteriler için farklı anlamlara gelir. Örneğin; yeni bir cep telefonu aldığınızı düşünelim. Sizin için fazla ek özellikleri olmaması ve uygun fiyatlı olması bir değer olabilir, bir başkası için biraz yüksek fiyatlı olsa da birçok ilginç özelliğe sahip olması bir değer olabilir.

Birçok değişik yolla değer sunmak mümkün olsa da, organizasyonlar bazı belirli konularda değer sunmayı tercih ederler. Sonuçta her zaman herkesi memnun edemezsiniz. Bu nedenle, müşterilerinize değer sunmanın en iyi yolunu bulmanız gerekir.

Bunun bir yolu Değer Sistemleri Modelini kullanmaktır. Bu model, müşterilerinize değer sunmanızı sağlayacak üç temel değer disiplinini açıklar

Model Hakkında:

“Değer Sistemleri Modeli” 1990’lı yılların başında The Value Disciplines Model Michael Treacy ve  Fred Wiersema tarafından geliştirildi.

Avrupa ve Amerika’daki yüksek performanslı şirketleri incelendiğinde üç değer sistemi ile karşılaşıldı. Bu sistemler Porter’s Generic Strategies’in geliştirdiği ve müşterilerin en çok değer verdiği faktörlere dayanmaktadır.

Bu üç Değer Sistemi şunlardır:

Operasyonel üstünlük

Ürün Liderliği

Müşteri Bağlılığı

Modele göre, bir organizasyon genel stratejisinin bir parçası olarak bu üç temel disiplinden birisine odaklanmalıdır.

Her bir disipline ayrıntılı olarak bakalım:

Not: Bu stratejik model birden fazla üniteye sahip organizasyonlar için üniteler bazında da kullanılabilir. Yani her iş ünitesi için değişik bir değer sistemi kullanılabilir.

  1. Operasyonel Üstünlük

Bu sistem iyi ürünü en ucuz maliyetle sunmaya dayalıdır. Bu sistemi uygulayan organizasyonlar atık ve israfı önlemek üzere operasyonu en sade ve etkin biçime getirmeye odaklanırlar. Yaptıkları her şeyde verimliliğe odaklanırlar. Amaçları, iyi ürünü en düşük maliyet ile sunmaktır.

Kaizen, Just In Time(JIT), Kanban , ve  Zero Defects   gibi yalın üretim araçları da bu sistem için kullanışlı yöntemlerdir.

Operasyonel Üstünlük konusunda başarılı şirketler operasyonel yetkinlikte iyi bir seviyeyi yakalamak için oldukça sistematik ve disiplinli çalışırlar. Bu şirketler çok güvenilir standartta ürün sunmakla birlikte, şirket prosedürleri ile ilgili oldukça bilgili çalışanlara sahiptirler. Bu da müşterilerin uygun, hızlı ve doğru hizmet almasını sağlayarak müşteri memnuniyetini arttırır.

  1. Ürün Liderliği

Bu disiplin innovasyon ve farklılık üzerine kuruludur. Bu sistemi uygulayan organizasyonlar en yeni özelliklere sahip son trend ürün ve hizmetler sunmayı hedefler.

Bunlar en yeni teknolojik gelişmeleri, yeni ve daha iyi ürün geliştirmek için kullanırlar. Her zaman rakiplerinin önünde olmakla birlikte kıza zaman diliminde yüksek kar marjı sunarlar.

Pratik innovasyon bu şirketlerin kültürünün bir parçasıdır ve yaratıcılığa çok değer verilir. Çalışanlar yaratıcı fikirler peşinde koşarlar, hızlı karar verme ve uygulama konusunda insiyatif alırlar. Bu organizasyonlar esnekliğe ve girişimci bir ruha sahiptir ve değişime çabuk adapte olurlar

  1. Müşteri Bağlılığı

Bu sistem, hizmet ve esnekliğe dayalıdır. Bu disiplini benimseyen şirketler bireysel müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan kişiselleştirilmiş ürün sunarlar.

Bu organizasyonlar müşteri hizmetlerine odaklanır ve tam olarak onların ihtiyaçlarına cevap verir. Müşteri bağlılığının sürekli olmasına odaklanır. Bu şirketler müşterilerin memnuniyetini sürekli kılmak için yedek parça, servis ve eğitim imkanı gibi kişisel çözümler sunarlar.

Bu organizasyonlar ayrıca müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek için benzersiz yöntemler ararlar. Müşteri deneyimleri anketlerini sıkça kullanırlar,  deneyimli ve yetkin çalışanlara sahiptirler.

 

Değer Sistemleri Modeli

Treacy and Wiersema, tüm şirketlerin bu üç sistemi de çok iyi kullanması gerektiğini düşünüyor.

Bununla birlikte modele göre, bu değer sistemlerinden en az birisini seçip onda en iyi olmak ve diğer değerlerde de en azından averaja ulaşmanın en ideal olduğu belirtiliyor.

Bu nedenle, ekibinizi seçtiğiniz değeri desteklemek üzere yapılandırmanız gerekir. Bu durum  işe alımdan personel eğitimine ve takımları organize etmeye kadar tüm  operasyonel süreçlerde geçerlidir.

Buket Özen

Kaynak: https://www.mindtools.com/community/pages/article/value-disciplines.php