Böyle de Söylenebilir…

Dün ağzınızdan çıkan sözcüklerle ilgili düşünme ve sorgulamaya davet edildiniz. Önemli farkındalıklar yaşamış olduğunuzu ümit ediyoruz. Bugün kaldığımız yerden devam edeceğiz.

İnsanın hayatına dahil ettikleri ya da olaylara yaklaşımı, özsevgi, özdeğer, özsaygı ve özgüven gibi içsel kaynaklarıyla ilgilidir. Bunlarla hayat çizginizi belirler, başkalarıyla ilişkilerinizi düzenler, düşünür, hisseder ve yaşarsınız.

Kendinize güveniniz yoksa, “yapamam “ dersiniz. Başkalarına da güvenmezsiniz. Kendinize değer vermiyorsanız başkalarını memnun etmeye çalışırsınız. “ Beni mi bulacak? “ dersiniz. Kendinizi sevmiyorsanız başkalarına da sevgi duymazsınız, sürekli kendinizi kurcalarsınız ,dış görünüşünüz herşeyin önüne geçer. Giderek yalnızlaşırsınız. Kendinize saygı duymazsanız, başkalarına da duymazsınız ve başkalarının sizi şahsi çıkarları için kullanmalarına göz yumar, kendinizi ezdirirsiniz.

Özgüven, özsaygı ve özdeğer gibi kaynaklarınızı geliştirecek yegane kaynağınız özsevginizdir. Kendinizi kurcalarken, ne muhteşem bir sisteme sahip olduğunuzu da farkedin. Hayranlık verici bir fiziğe sahip ancak ölüm riski fazla olan bir hastalığa sahip kişiyle kıyaslandığında, nasıl göründüğünün bir kıymeti kalır mı? Bedeninizi öncelikle kutlayın, sistemleriniz çok iyi çalışıyor ve size bu günü armağan etti. Bu sizin yaşam tutkunuzla da ilgilidir. Sağlıklı olduğunuza göre yaşamı seçmiş oluyorsunuz.

En önemli kaynağa yani yaşam tutkusuna sahip olduğunuza göre, dünkü cümlelere şimdi bir daha bakalım. Dün ne söylemiş olursanız olun, bugün böyle de olabileceğini farkedin:

Piyangodan para çıkmadığında, başına henüz koyabilirsiniz.

Arkadaşlarınız sizin yardım talebinizi geri çevirdiğinde, sizi değerli bulduklarını ama o an için müsait olmadıklarını düşünebilirsiniz.

Evlilik ya da ilişkilerden konu açılınca, mutlu bir ilişki ya da evliliği hakettiğinizi düşünebilir, vereceğiniz sevgiye odaklanabilirsiniz.

İşe alınmadığınızda , henüz siz mutlu edecek işle karşılaşmadığınızı düşünebilirsiniz.

Terfi edemediğinizde, size gelişim için fırsat çıktığını, ya da daha iyi bir pozisyonun size beklediğini düşünebilirsiniz.

Çocuğunuzla iletişim problemi yaşadığınızda, nasıl iletişim kurabileceğinize odaklanabilirsiniz.

Eşiniz ev işlerinde yardımcı olmadığında, yardımcı olması için talepte bulunabilirsiniz.

Ağlayan bir erkek gördüğünüzde, o kişinin ne kadar insani vasıflara sahip olduğunu düşünebilirsiniz.

Saçınızı kurutmadan dışarı çıktığınızda, artık çıkabilirim, sistemlerim sağlıklı diyebilirsiniz.

Satış yapamadığınızda, mesajı nasıl daha etkili hale getirebileceğinizi düşünebilirsiniz.

Çok güldüğünüzde, kendinizi mutlu hissedip yaşamın ne kadar muhteşem olduğunu farkedebilirsiniz.

Arkadaşınız başarılı olduğunda, onu kutlayabilir, sizin için de bunun bir fırsat olduğunu düşünebilirsiniz.

Dinlenme modundayken konuk geleceğini öğrendiğinizde, sizinle daha kaliteli zaman geçirmek isterim, sizi …günü görmek isterim deyip kibarca hayır diyebilirsiniz.

Küresel bir şirketten iş görüşmesine davet edildiğinizde, kendinizi önemseyip, kullanabileceğiniz hangi güçlü yanlarınızın olduğuna odaklanabilirsiniz.

Çok büyük bir iş fırsatı yakaladığınızda, evrenin sizin işinizi kolaylaştıracağını, herkese kaldırabileceği kadar uğraş verildiğini düşünebilirsiniz.

Arabanızı park edecek yer bulamadığınızda, henüz bulamadığınızı söyleyebilirsiniz.

Yeni aldığımız makine ya da elektronik eşya bozulduğunda, sizin iyi bir alıcı olduğunuzu, kontrolün sizde olmadığını düşünebilir, yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Çocuğunuz ders çalışmıyorsa, onun sevdiği alanlara girerek yavaşça öğrenmeyi zevkli hale getirebilirsiniz.

Devlet dairesinde işiniz olduğunda, bugün her işimi kolaylıkla halledeceğim, beni anlayacak bir kişiyle muhatap olacağım, sakin kalacağım diyebilirsiniz.

Biri size iltifat ettiğinde, teşekkür ederek siz de ona iltifatta bulunabilirsiniz.

Özkaynaklarınızı geliştirme ciddi bir dönüşüm sürecidir. Bu süreçte  Profesyonel koçlardan destek alabilirsiniz. Yaşam tutkunuzla kalın.

Hatice Yıldıran, PCC, MBA, Koçluk Eğitmeni

Dönüşüm Rehberiniz, 8 Ocak 2015