Bir Koç’ la Çalışmak İçin 6 Sebep / Meryem Şanlı

Yaşam Koçluğu, her geçen gün popülaritesi daha da artan bir meslek…  Buna karşın çoğu insan koçluğun içeriği, ne işe yaradığı ya da profesyonel bir koçla çalışmanın faydaları hakkında net bilgilere sahip değil…

Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmekten olsa gerek, koçluk kimine göre lüks, kimine göre ise gereksiz…

Peki ya koçluk aslında bir ihtiyaçsa..? Profesyonel bir koçla çalışmanız gerekiyorsa..? Ve siz henüz bunun farkında değilseniz..?

İşte size profesyonel bir koçla çalışmanız için 6 sebep…

1.Hayatınızda güzel şeyler oluyorsa

Tebrikler!

Evlendiniz, yeni bir işe girdiniz, bebek sahibi oldunuz, kendi işinizi kurdunuz, istediğiniz üniversiteyi kazandınız, vs.

“Pek çok insan benim yerimde olmak isterken, her şey bu kadar güzelken neden koçluk alayım ki?” diye sorabilirsiniz.

O zaman ben de size şunu sorarım: “Peki, her şey yolunda gidiyor mu?”

Cevap genellikle “Hayır” dır.

Çünkü hayatınızda meydana gelen bu büyük ve güzel değişikliklere uyum sağlamak, yaşam tarzınızı bu değişimlere göre yeniden şekillendirmek ve bu değişimlerle birlikte gelen yeni sorumlulukları kabullenmek o kadar da kolay değildir. Eski alışkanlıklarınız, engellerinize dönüşür. Bu engelleri tek başınıza aşmaya çalışmak ve konfor alanınızdan çıkmak ise maalesef sandığınızdan daha yıpratıcı ve yorucu olabilir.

Böyle bir dönemde profesyonel bir koç, hayatınızdaki bu güzel değişime adapte olmanıza ve değişimin keyfine varmanıza yardımcı olur. Daha sağlıklı ve keyifli bir şekilde ilerlemenizi destekler.

2. Hayatınızda kötü şeyler oluyorsa

Hayatın acı yüzüyle karşılaştığınız an…

Sevdiğiniz birini kaybettiniz, işten çıkartıldınız, taşındınız, eşinizden ayrıldınız, vs..

Ne yazık ki hayat her zaman yüzünüze gülmez ve yaşadığınız kötü olaylar neticesinde tüm hayallerinizi, ümitlerinizi, yaşam enerjinizi kaybedebilirsiniz. İçiniz kan ağlarken dışarıya güçlü görünme çabasıyla yaralarınızı daha da kanatabilirsiniz. Konu her ne olursa olsun, günün sonunda yaşadığınız bir olumsuzluk sebebiyle alışmanız gereken yeni bir düzen, yeni bir yaşam tarzı sizi beklemektedir. Ve burada karşınıza iki seçenek çıkar: Yeni düzene alışmak için hayatınızın sorumluluğunu almak ya da kendinizi içinizdeki negatif duygulara teslim ederek kızgınlık, öfke ve hatta psikoloji ve psikiyatrinin uzmanlık alanına giren çizgiyi geçerek depresyon ve başka psikolojik rahatsızlıklarla yaşamaya mahkûm olmak…

Profesyonel bir koç, hayatınızda negatif duyguları yoğun olarak yaşadığınız böyle acılı ve sancılı bir dönemde duygularınızı güvenli bir şekilde açığa çıkartabilmeniz için size gereken ortamı sağlar. Hazır olduğunuzda ise güçlü araçlarıyla sizi yaşadığınız değişime uyum sağlayarak daha mutlu ve huzurlu bir yaşama ulaşmanız için destekler.

3. Hayatınızda hiçbir şey olmuyorsa… 

Belki de işinizi, para durumunuzu veya ilişkilerinizi geliştirmek için çaba harcıyorsunuz ama hiçbir şey işe yaramıyor gibi görünüyor.

Böyle bir durumda profesyonel bir koç; nerede sıkıştığınızı, gayretlerinizin neden sonuçsuz kaldığını, neden her şeyin sizin istediğiniz gibi gelişmediğini keşfetmenize, engellerinizi kaldırmanıza, ilerlemenizin önünde bir duvar gibi duran eski inançlarınızı kırmanıza ve istediklerinizi elde etmenize yardımcı olacak bir plan hazırlamanıza destek olur.

4. Nasıl başaracağınızı bilmiyorsanız…

Belki de hayatınızda umutsuzca istediğiniz bir şey var. Kendi işinizi kurmak, hayatınızın aşkını bulmak gibi…  Fakat bunu nasıl başaracağınızı bilmiyorsunuz. Ya da biliyorsunuz fakat böylesine büyük bir değişimin hayatınızı nasıl etkileyeceğinizi düşündüğünüzde olduğunuz yerde kalakalıyorsunuz.

Profesyonel bir koç; siz otantik, heyecan verici ve yeni bir şey yapmak için harekete geçtiğinizde, bu süreçte ortaya çıkan ve sizi engelleyen korku, direniş ve zorlukları aşmanız için size destek olur.

5. Her şey anlamsız geliyorsa…

Bazen her şeyin anlamını yitirdiğini düşünürsünüz. Kendinizi; çaresiz ve işe yaramaz hissedersiniz. Harcadığınız bütün emeklerin boşa gittiğine inanırsınız.

Böyle bir durumda aslında arka planda sizi sürekli olumsuza sürükleyen negatif inançları nasıl tespit edeceğinizi ve çözeceğinizi bilmek; sizi bu ruh halinden kurtarır ve iç huzurunuzu yeniden kazanmanızı sağlar. Ancak bu süreç sandığınızdan daha karmaşıktır.

Profesyonel bir koç; bu karmaşık süreci daha kısa sürede atlatarak “kurban” ruh halinden kurtulmanız, kendi hayatınızın lideri olmanız ve sevdiğiniz insanların hayatlarında daha mutlu ve güçlü biri olarak var olmanız için sizi destekler.

6. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız…

Sizi hayattan bezdiren işinizi bıraktınız. Kötü giden ilişkinizi bitirdiniz vs.

Tebrikler! İstemediğiniz bir şeyi bırakarak, hayatınızı iyileştirmek adına attığınız bu adımdan ötürü sizi kutlarım.

Ama şimdi ne yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Öncelikle derin bir nefes alın… Ve daha mutlu, tatmin edici bir hayata sahip olmaya bir adım daha yaklaştığınızın farkına varın.

Bir sonraki adım için profesyonel bir koçtan destek alabilirsiniz.

Profesyonel bir koç, istediğiniz hayatı kurmanız ve bu hayatı kurarken kendiniz için en doğru ve etkili adımları atmanız konusunda size yardımcı olur.

İpuçları!

Bu zorlukların hepsini elbette kendi başınıza halledebilirsiniz. Ancak gelişim ve değişim sürecinizi hızlandırmak, zamandan kazanmak ve bu süreçte profesyonel bir yol arkadaşıyla ilerlemek istiyorsanız profesyonel bir koç size yardımcı olabilir.

Tüm koçlar farklıdır. Bu nedenle tavsiyem, kendinizi yanında gerçekten rahat ve güvende hissedeceğiniz bir koçla çalışmanızdır.

Yukarıdaki sebeplerden biri ya da birkaçı yaşadıklarınızı tanımlıyorsa ve siz de koçluğu yaşamına alan birçok kişi gibi bu etkili yolculuğu deneyimlemek istiyorsanız, ID Coaching International olarak koçluk keşif görüşmeniz hediyemizdir.

Gelişim için görüşmek dileğiyle!

Meryem Şanlı

Yazar:  Meryem Şanlı – Profesyonel Koç

1987 yılında sıcak bir yaz günü dünyaya geldim ama mevsimlerden en çok baharı severim.

Lise eğitimimi tamamlayana kadar 5 farklı okul, 3 farklı şehir gördüm. Aynı topraklarda birbirlerinden çok farklı kültürlere sahip insanlarla birlikte yaşadım. Şimdi fark ediyorum da yeni ve farklı olana merakımın temellerini atmış küçücük yaşta bir çocuk için oldukça zor olan bu değişimler…

2004 yılında liseden mezun olup üniversiteye başladığımda gördüm ki yıllarca bir fanusun içinde yaşamışım… Ve bugün geriye dönüp üniversite yıllarıma baktığımda zoraki yaşanmış zamanlar görüyorum sadece…

2009 yılında ODTÜ Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümü mezunu idealleri ve hayalleri olan genç bir öğretmen olarak hayata atıldım. Öğretmenlik zor ama bir o kadar da keyifliydi benim için… Öğrencilerimin gözünden hayata bakmak, ihtiyaçlarını keşfetmek ve onlara sadece fen değil, hayatı da öğretmek için emek harcamak… Bana kendimi harika hissettiriyordu.

Hayallerle ve idealist bir ruhla başladığım öğretmenlik yolculuğum iki yıl sürdü. Çünkü sancılı bir sürece girmiştim. İşte bu sancılı süreçte koçlukla tanıştım. Kendi kişisel gelişimim için çıktığım yolun sonunda koç olmaya karar verdim ve 2011 yılında ID International Coaching’de koçluk ve NLP eğitimleri aldım.

Koçluk eğitimlerini tamamladıktan sonra kendini daha iyi tanıyan ve ne istediğini bilen biri olarak farklı bir sektör tanımaya ve kurumsal iş tecrübesi edinmeye karar verdim. Bu kararla birlikte özel bir bankada eğitim uzmanı olarak işe başladım.  Bankada hizmet verdiğim dört yıl boyunca yetişkinlerin dünyasını daha yakından tanıdım. Aynı dönemde üniversiteden mezun olduğum günden beri hayalini kurduğum Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim Dalında yüksek lisansa başladım ve yetişkin Öğrenmesi – Dönüştürücü Öğrenme Kuramı üzerine hazırladığım tez çalışmasıyla yüksek lisansımı tamamladım.

Yüksek lisanstan sonra Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) onaylı koçluk eğitimlerine devam ederek akreditasyon sürecini tamamladım.

Şu an profesyonel olarak koçluk yapıyorum ve hemen her gün birilerinin hayatına dokunabildiğim, onların yaşadıkları değişimlere şahit olabildiğim ve onlar kendi geleceklerini inşa ederken onlara destek olma şansına sahip olabildiğim için şükrediyorum.