‘‘Hayat bir yolculuktur ve her anında yeni bir şeyler öğrenirsin’’ felsefesi ile yaşamını öğrenme üzerine kurgulamış biri olan Belma Öcal; merak, okuma, araştırma ve gözlem yapma tutkusu ile yaşamına birçok alanda deneyim katmış, yeniliklere açık‘’paylaştıkça zenginleşen hayat öğrencisi’’.Doğa aşığı, yeni insanlar ve kültürleri tanımaya meraklı gezgin, birçok spor dalında deneyimi sonunda huzur bulduğu denize takılı kalmış yirmi yıllık scubadiver, iyi bir dinleyici…

Belma, Beşiktaş Lisesininardındanİstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nü okumuş, şuan aynı üniversitede Sosyoloji öğrencisi. Biyolog olarak kısa bir süre özel bir laboratuvarda çalışmasının ardından, insanlarla iç içe olmanın daha mutlu hissettireceği inancı ile ilaç sektörüne geçti. 4 yıl Servier İlaç ve Araştırma AŞ ardından, Astra Zeneca Türkiye’ ye transfer olup 13 yıl kadar iş hayatına burada devam etti. Bu süre içerisinde satıştan yöneticiliğe profesyonel deneyimler kazandı, birçok mega brendin doğumunda proje ekiplerinde yer aldı.

Çevresine katkı sağlama ve paylaşmadeğeri yüksek olması dolayısı ile eğitim alanına yöneldi, saha ve satışın dinamikleri ve adaptasyon sürelerinde ekibe yeni katılan arkadaşlarayönelik eğitimlerde rol aldı.  Satış (direkt-endirekt satış, ihale) eğitimleri verdi, oryantasyon, role play çalışmaları yaptırdı. İş hayatının yoğun temposundan fırsat buldukça da çeşitli eğitimlere katıldı.Global şirketlerde çalışmasının avantajı olarak konusunda uzman, marka olmuş kişi ve kuruluşlardan birçok eğitimiler aldı; Satış/İleri Satış Teknikleri, Müşteri/Kişilik Analizi, Etkin Zaman Yönetimi, Değişime Adaptasyon, Stres Yönetimi, Sonuç Odaklı Olma, Prezantasyon Teknikleri, Beden Dili ve Müzakere Teknikleri, Öğrenme Teknikleri, Sunum Becerileri…Katıldığı birçok yetkinlik temelli programların yanı sıra mesleki anlamda, ‘’İstanbul Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetim’’ sertifika programını 4 tam puan ile tamamladı. İlaç Sektöründen 2009 yılında ayrıldıktan sonra farklı sektörlerde de deneyimler kazandı. 3 yıl boyunca P&G’ de Türkiye çapında gerçekleşen projede proje liderliği, gayrimenkul sektöründe Vizyon Park Satış Müdürlüğü, İstanbul Aesthetic Center kliniğinin kuruluş aşamasında her alanında aktif rol ve ardındanKurumsal İletişim Koordinatörlüğü…

P&G’ de proje yaparken, güçlü olduğu insan ilişkileri becerisine profesyonel bakış açısı kazandırmak için Yaşam Koçluğu ’na merak sardı. Özel bir kurumdan aldığı ‘’Trainers Training’’ diploma programından kazanımlarını (Profesyonel Koçluk, NLP Master, Hipnoz ve Eğitimcinin Eğitimi) iş hayatında deneyimledi. Ardından kişisel gelişim eğitimlerine yönelmesi, eğitim sektörüne geçme kararını getirdi. Bireysel ve kurumsal hizmet veren, Eğitim Danışmanlık firmasında Eğitim ve Etkinlik Koordinatörlüğü yaptı. Kendi alanında marka olan birçok eğitmen ve eğitimleri ile yakından tanışma fırsatı buldu. Liderlik eğitimlerinin yanı sıra ‘‘İnsana dair çalışma yapılacaksa çok yönlü yaklaşım şarttır’’ felsefesi ilesadece zihinsel ve bilinçaltı değil, insanı tamamlayan enerji ve duygu durumu üzerine de eğitimlerle kendisini zenginleştirdi.EFT(EmotionalFreedomTechniques-GeO derneği üyesi), Reiki ve Çakra Aura Şifacılığı, Oto Hipnoz(selfhipnoz) bunlardan bazıları.

PCC Belma Öcal, ICF Akredite Koç Eğitmeni, ICF/AC, EMCC onaylı Mentor, CPD Belgeli Eğitmen, ABNLP Master ve Türkiye’de tek Integral İlişkiler Koç Eğitmenidir. ID CoachingInternetional çatısında; Bütünsel Gelişim Koçluğu(ACTP Programı) eğitimi vermekte, bireylere Kişisel Liderlik üzerine Profesyonel Koçluk ve Mentorlük, kurumsal olarak Lider Yönetici Koçluğu, Satış Koçluğu&Mentorlüğü ve Takım Koçluğu yapmakta, İletişim/Satışın Psikolojisi ve Integral İlişkiler üzerine Eğitimler vermektedir.

‘’Her birey kendisi ile iletişime geçse, dünya daha güzel olur’’ felsefesi ile tüm deneyim ve birikimini harmanlayarak verdiği hizmetleri için kendisini ‘’Kişisel Liderlik Uzmanıyım’’şeklinde ifade eder.