Yazılar

Arzu Bıyıklıoğlu ve “Mutluluk Arzusu”

muutluluk arzusuMezunumuz ve Mentorumuz PCC Arzu Bıyıklıoğlu, “Farket Uygula Değiş” ve “Değişim Seansları”kitaplarının ardından çok akıcı ve yalın bir dille kaleme aldığı  3. kitabı ” Mutluluk Arzusu” ile yeniden okuyucularıyla buluştu.

Yaşam Koçu ve NLP Uzmanı olarak tüm Türkiye’nin yakından tanıdığı Arzu Bıyıklıoğlu’ nu kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Yeni Başlangıçlar/Buket Özen

 

kartalACI SONLARIN İÇİNDE YEPYENİ BAŞLANGIÇLAR GİZLİDİR…

 Kartalın hikayesi, acılı sonların yepyeni başlangıçlara gebe olduğuna dair çok ibretli bir örnektir.  Kartal, kuş türlerinin içinde en uzun yaşayanıdır. Bazı kartallar 70 yıla kadar yaşayabilirler. Ancak bunun için 40 yaşına geldiklerinde çok zor bir seçim yapmak zorundadırlar.  Kartal bu yaşa vardığında  pençeleri sertleşir, avını tutamaz. Gagası uzar ve kıvrılır,  beslenmesi zorlaşır. Kanatları ağırlaşır, artık uçması imkansız hale gelir.

Bu noktada kartal iki büyük seçimden birisini yapmak zorundadır. Ya ölümü seçecek, ya da yeniden doğuş mücadelesine başlayacaktır. Eğer kararı mücadele etmek yönünde ise, çok yükseklerde kuytu bir yer bulur ve gagasını sert bir şekilde kayalara vurarak parçalar. Bu şekilde gagasını parçaladıktan sonra yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini söker ve yeni pençelerinin çıkmasını bekler. Yeni pençelere kavuştuğunda ise eski kalınlaşmış tüylerini yolmaya başlar. Bir süre sonra kartal, kendisine en az 20 yıl daha kazandıran yeniden doğuş anını kutlamak üzere zafer uçuşunu yapmaya hazırdır.

Şüphesiz bu hikayenin biz insanlara sağlayacağı pek çok katkı  var. Öncelikle yaşamımıza sağlıklı ve dinç bir şekilde devam edebilmek için bu güne kadar vazgeçilmez olarak gördüğümüz, vazgeçmekten korktuğumuz, ancak bize yük olan ve yaşam enerjimizi kısıtlayan şeylerden kurtulma cesaretinini verir. Değişime karar vermek ve hazır olmak noktasında bizi motive eder.

 

Hiç düşündünüz mü, neden değişimden korkarız? Şu anki halimiz çok mu mükemmeldir? Hayır! Yaşadığımız  şartlardan sürekli şikayet edip durduğumuz halde neden değişmek için hiç bir çaba gösteremeyiz? Kısır döngü denilen çarkların içinde o denli sıkışıp kalmışızdır ki, sanki bir hamlede öne atılıp çarkın dışına  atlasak  parçalanacağımızı zannederiz.

 

Oysa o atlayış hayatımızın atlayışı olabilir. Kendimizi bulma ve gerçekleştirme sürecini başlatabilir. İçinde bulunduğumuz şartlar ne kadar sıkıcı, ne kadar zor ve acımasız olursa olsun. ne kadar yakınırsak yakınalım aslında biz bu hayata, bu acılara, bu çaresizliklere bağımlı olmaya başlamışızdır. Başka türlü bir seçenek düşünemeyiz, deneyemeyiz, korkarız.

 

Mutsuzluk zamanla kimliğimiz haline gelmiştir. Çünkü mutsuz olmanın doğal gibi gözüktüğü, ama mutluluğun sorgulandığı bir dünyada yaşıyoruz. Sabah işe giderken gördüğümüz insanların tümü ciddi ve suratları asık. Çünkü doğal gözüken budur. Eğer  tebessüm ediyorsanız, o zaman tuhaf görünürsünüz. Eğer gün içinde çok mutlu ve coşkulu gözüküyorsanız, ‘neyin var?’ diye sorarlar. Ama asık suratlı iseniz sormazlar. Çünkü mutsuz olmak doğaldır. Bir çok insan böyledir. Sanki olması gereken buymuş gibi…

 

Ben bir hedonist değilim.  Hayattaki  tek amacın haz almak olduğunu söylemiyorum.  Mutluluk amaç değil ama bir ölçüdür. Eğer mutsuz isek yaptığımız her ne ise onda bir sorun var demektir. Bir şeyleri yanlış yapıyoruz demektir. Vicdanımız bize yol gösterir, yaşadığımız şey çok zor bile olsa manevi tatmin denen o duygu bizi mutlu eder. Eğer bunu hissedemiyorsak o alanda bir değişime ihtiyaç duyuyoruz demektir. Mutluluktan kastım anlık , geçici mutluluklar değil, kalıcı bir kişisel tatmin.  Anlık mutluluklar bizi kandırır, bir an için kendimizi unutturur, ama genel anlamda hayatımıza baktığımızda manevi tatmin duygumuz var mı? Önemli olan ve bizi mutluluğa götüren de budur. Bunu keşfetmek için kendi öz değerlerimizi gözden geçirmemiz gerekir. Yaşadığımız hayat ve yaptığımız iş değerlerimize uymuyorsa mutlu olamayız. Biz mutlu olamazsak, etrafımızı da mutlu edemeyiz. Sevdiklerimize de zarar veririz. Onun için öncelikle kendimize sormamız gereken bir kaç soru var:

 

1-Yaşadığım hayat hedefime, kişiliğime ve değerlerime hizmet ediyor mu?

2-Olmazsa olmaz  özdeğerlerim neler ve bunları hayatıma ne kadar yansıtabiliyorum?

3-Tatminkar bir hayat için hayatıma katmam gereken 3 şey nedir?

4-Tatminkar bir hayat için hayatımdan çıkartmam gereken 3 şey nedir?

5-Günlük rutin hayatımda sürekli olarak katlandığım , olaylar veya kişiler  var mı? Bunları hayatımdan nasıl çıkarabilirim?

6-Hayatımdan öncelikle çıkartmam gereken alışkanlıklar nelerdir? (düşünce alışkanlıkları da olabilir)

 

Bu soruları cevaplamakla değişime başlayabiliriz. Evet değişim zordur. Alışkanlıkları kırmak sancılıdır, özellikle de düşünce alışkanlıklarını…. Ama kartalın hikayesini hatırlayalım. Yepyeni başlangıçlar acılı sonlardan doğar. Ben bugün beyaz bir sayfa açıyorum. Bana bu konuda eşlik etmeye hazır mısınız?  Öyleyse değişim başlasın!

BUKET ÖZEN

 

PCC-Öğrenci ve Kariyer Koçu

Neslihan Onur

Karar aşaması öncesi Yaşam Koçluğunu çok araştırmış ve her gittiğim yerde hüsrana uğramıştım. ID Coaching’ den içeri girip Hatice Hoca ile görüştüğümde o konuşuyor; ben de içimden yaşasın naraları atıyordum. Bilim ve pratiği birleştiren, sürekli gelişimi kendine hedef belirleyen ve empati düzeyi ile ego dengesini mükemmel özdeşleştiren dünya tatlısı hanımefendi ve çılgın Hatice Hoca’ ya […]

Neslihan Onur

Sosyolog, Medya İletişim Uzmanı, Yaşam Koçu

Özlem Kunduracı

Sevgili Hocam,

Teşekkür etmek, sizinle geçirdiğimiz dolu saatler için çok basit bir minnet ifadesi kalıyor. Hayatımın son zamanlarında yaşadığım tüm fırtınalar için sakinliğe açılan bir kapı oldunuz.

Ön yargılarımla geldiğim bu programdan dolu dolu ayrılmanın gurunu yaşıyorum. Her ders öncesi evimden ayrılmak istemeden ayaklarım gitmekte zorlanırken sizinle geçirdiğimiz tüm teorik ve pratik tecrübeler benim uçarak çıkmamı sağladı.

Şu an içinde bulunduğum iş alanıma destek olması için geldiğim koçluk programı ilk aşaması hem iş hem özel hayatım için büyük gelişim yolu açtı.

SUSMAK kelimesinin anlamı bu program sonrasında benim için belirginleşti. Bir şey değişir her şey değişir….

Hayatıma kattığınız yeni anlamlar için çok teşekkür ederim.

Özlem Kunduracı
Yaşam Koçu

Burçak Avcı

Sevgili Hocam,

Öncelikle sizinle tanışmış olmaktan son derece memnun olduğumu  belirtmek isterim. Kendi işime destekleyici olarak almak istediğim bu eğitimde ilk görüşmemizden itibaren göstermiş olduğunuz ilginiz, samimiyetiniz ve aktarımlarınız  bana  doğru yerde olduğumu her seferinde bir kez daha hissettirdi.

Eğitime başlamadan önce önyargılı baktığım ‘yaşam koçluğu’ kavramı sayenizde anlam kazandığı gibi bugün kendi yaşamıma da  yaratacağı etkiyi bile düşünmek tartışılmaz.

Konuya hakimiyetiniz, eğitim araçlarınızın donanımı öğrenmemde en etkili gereçlerdi elbette. Bununla birlikte uygulamaların öğrendiklerimin pekişmesi yönünde  çok daha etkili olduğunu düşünüyorum.

Dinginliğiniz, samimiyetiniz, anlayışınız ve özellikle bende yarattığınız farkındalıklar için çok teşekkür ederim.

Beyinden kalbe,

Sevgi ve sağlıkla kalın,

Burçak Avcı
Yaşam Koçu

Canan Atalay

ID Coaching’den aldığım 1. modül eğitim programından son derece memnun kaldım. 8 günlük süre içinde hem kendimi daha iyi tanıma, hem de koçluğun ne olup ne olmadığını çok iyi anlama ve kendimi geliştirme fırsatı buldum. Eğitim içeriğinin geniş kapsamlı olduğunu, Hatice Yıldıran’ın da çok başarılı bir koç ve çok değerli, iyi bir eğitmen  olduğunu düşünüyorum. Kendisi, kişiliği ile, başarıları ile, koçluk deneyimleri ile bana çok ilham verdi ve iyi bir koç olarak, insanlara dokunabilmek ve faydalı olmak için büyük motivasyon kazandırdı. Bu eğitim sayesinde koçluğa çok büyük bir inancım var. Eğitimde kullanılan araçların ve koçluk uygulamalarının yeterli olduğunu düşünüyorum. Hatice Hanım, eğitim boyunca aklımda oluşan tüm sorularımı fazlasıyla cevapladı ve çok iyi bir örnek teşkil ederek, benim hem hayatla ilgili, hem de koçluk kariyerimle ilgili motive olmamı sağlayarak özgüvenimi de artırdı.

Bu eğitimin, başarılı bir koç olabilmek için çok faydalı bir ilk adım olduğunu hissediyorum, ve kariyerimin başlangıcını burada yaptığım için çok mutluyum. Eğitim programının 2. modülü için en kısa zamanda hazır olmak istiyorum ve bu hedef doğrultusunda koçluk uygulamalarımı zevkle sürdürmekteyim. ID Coaching’e ve Hatice Hanım’a çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Canan Atalay
Ekonomist, Yaşam Koçu

Özgü Çepeloğlu

Sevgili Hatice Hocam,

Eğitim benim için çok yararlı oldu.  Eğitime koçluk konusunda iyi bir teorik bilgi ve uygulama tecrübesi kazanma hedefi ile geldim ve bunları çok fazlası ile aldım. Bu eğitimde iyi bir koç olabileceğimi gördüm. Kazandıklarımı maddeler halinde yazmak isterim.

* Siz çok başarılı bir koç modelisiniz ve eğitmensiniz. Sizden muhteşem  ilhamlar aldım.

* Koçluk hk teorik bilgiler, uygulamalar ve muhteşem sonuçları.

* Bu gelişim modeli sanki  bir sihirli değnek, ve buna sahip olduk. Amaç net ise başarı da net.

* Her koçun bir stili var. Bende güçlü özelliklerimle kendi stilimi oluşturabiliyorum.

* Ne kadar çok uygulama yaparsan o kadar iyi kocsun. (Ne kadar mil o kadar iyi kaptan)

* Herşeyde olduğu gibi bunda da sürekli gelişim gerekiyor. Kendini geliştirmezsen, faydan azalır ve koçluk satamazsın.

* Bizlere çok güzel dostluklar kazandırdınız. Başta sizi kazandım. Seçtiğiniz tüm koç adayları çok değerli kişiler. Bu da sizin kalitenizin bir göstergesi.

* Önümüze bir yol actınız. ID ajans ile bir iş birliği, çalışma imkanı oluşturdunuz. Bu bir kazan-kazan modeli. Bu da sizin kalitenizin başka bir göstergesi…

Sizinle uzun dönem çok kaliteli birliktelik yaşayacağımızı ve güzel işler çıkaracağımızı umut ediyorum.

Görüşmek dileği ile.

Sevgilerimle,

Özgü Çepeloğlu (IT Direktörü)
Yaşam Koçu

Ayşegül Çağın

Saf Koçluk hakkında bir hayli netleştim.Daha önce başka bir ekolde I.Modülüne katılmıştım.Bu sebeple daha iyi kıyaslama yapabiliyorum.Ve diyorum ki Hatice Yıldıran gerçekten farklı.Bu farkı da onun öğretmen kimliği ve işini çok sevmesine bağlıorum.Kendisine yürekten teşekkür ediyorum.

Ayşegül Çağın
Yaşam Koçu

Birgül Ercan

Bu eğitime başlamadan önce bu kadar emin adımlarla kendime güvenip çıkacağımı tahmin bile edemiyordum. Bu konuda bize çok yardımcı olup bizi yönlendiren Hatice Yıldıran hocamıza çok teşekkür ediyorum. Beni asıl benliğime kavuşturup daha pozitif daha özgüvenli bir hale getirip koçluk yolculuğuma başlattınız.

Birgül Ercan(Reklam ve Halkla İlişkiler Uzmanı)
Yaşam Koçu (Nisan 2013)

Eda Buse Pehlivan

Çok aydınlatıcı ve geliştiriciydi.Herşeyden önce kendimde büyük farklar olduğuna şahit oldum.Bir takım farkındalıklar sağladım.Bu,düşünce şeklimi değiştirdi ve bu da çevremdekilerle ilişkilerime yansıdı.Eğitim yapısal açıdan koçluğu çok iyi anlattı. Sınıf içi uygulamalar çok faydalıydı. Koçluğun arkasındaki teori çok iyi verildi ve araç kitlerinin sunulup öğretilmesi epey pratikleştirdi. Bir yaşam koçunun başarılı bir şekilde koçluk yapmak için ihtiyacı olan herşey verildi.

Diğer kurumlardan farklı olarak koçlarıyla birlikte ilerlemesi çok güven verici. Profesyonellik ön planda.Meslek etiğine bağlı kalınması,sadece ticaret odaklı bakılmıyor olması çok hoşuma gitti. Hatice Hanım’ın içtenliği ve yemekler benzersizdi.

Eda Buse Pehlivan (Psikolog)

Yaşam Koçu (Nisan 2013)