Yazılar

Tülay Özdemir Uzuner

Yaşamım boyunca kişisel gelişim yolculuğumda öğrendiklerimi diğer insanlarla paylaşmaya karar verdiğimde, bunu nasıl yapabileceğim sorusunun cevabını ararken koçluk ile tanıştım.

Hayatının her döneminde sorgulamayı seven biri olarak soruların insanın hayatında yaratabileceği etkiyi görmek beni derinden etkiledi ve diğer insanların da koçluk sayesinde kolayca hayatlarını mutlu, huzurlu ve tatmin edici bir şekilde yaşamasını sağlamak için harekete geçtim.
Gelişim ve öğrenme  sürecinin insanın hayatı boyunca devam ettiğine inanan biri olarak,farklı konularda pek çok eğitim,seminer ve workshop çalışmalarına katıldım ve halen de yeni eğitimler almaya devam etmekteyim. Koçluk sertifikalarımı uluslararası geçerliliğe sahip  ID  Coaching International `dan aldım.

Yıllardır yaşamımda bir şeylerin eksik olduğunu hissediyor ama ne olduğunu bilemezken ID Coaching International bu eksikliği bularak ortaya çıkardığı  için minnettarım ve şu an aradığını bulmanın hazzını hergun doyasıya yaşıyorum.

Koçluk deneyimlerim sayesinde hergün yeni insanlarla tanışarak onların içlerinde kurdukları dünyaya farklı ve daha güzel pencereler açıyorum.

Değerli hocalarıma teşekkür ve şükranlarımı sunmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatımı ve geleceğimi değiştirerek yön verdiğin için Teşekkürler ID Coaching.

Tülay ÖZDEMİR UZUNER

PCC, Mentor Koç, Eğitmen

Müge Çevik

Neden ID?

Çünkü önemli olan içerik, önemli olan benim her anlamda tatmin olmam. Önemli olan eğitmene teslim olmam. Önemli olan anlattığını çok iyi bilen birinden bu işi öğrenmem. Önemli olan, işin ruhunun bana geçmesi.

Bu yüzden Hatice YILDIRAN, bu yüzden ID!

Nazmi Nalbant

NİÇİN ID  ?

Yaklaşık 7 ay önceydi ve  maaşlı yönetici olarak çalıştığım 35 yıllık çalışma hayatımı noktalayıp yeni bir sayfa açmaya karar vermiştim.Bunca yıllık yöneticilik yaşamımdan sonra  elimde olanlara baktım ve sonunda koçluk yapmaya karar verdim.Bilgiye ve deneyime değer veren biri olarak koçluğa başlamadan önce bu alanda uzman birinden koçluk formasyonu almaya karar verdim ve bir aylık araştırma sonunda koçluk eğitimi veren alternatif listemi hazırladım.Benim tarzıma uygun olarakta son kararımı listedekilerle yüzü yüze görüştükten sonra veririm diye düşündüm.

Koçluk benim 2. çalışma hayatımın  mesleği olacaktı,doğru yeri seçmede titiz davranmam gerekiyordu.

Ve ID Coaching  International’da Hatice YILDIRAN’la görüştükten sonra koçluk formasyonumu buradan almaya karar verdim. Niyemi ?

Çünkü;

*ID sertifika satan,uzaktan eğitim yapan bir yer değildi,

*Yüz-yüze ve uygulama ağırlıklı bir eğitim veriyordu,

*Sertifikayı ancak 100 saatlik Koçluk deneyiminden sonra alabiliyordunuz,

*Eğitim sonrası devamlı bir paylaşım ve kendini geliştirme fırsatı sağlıyordu,

*Her ay yapılan ve mezunların katıldığı Mentörlük Akşamlarında Koçlukla ilgili son gelişmeler ve deyimler paylaşılıyor,her toplantıda yararlı ve bir koçu geliştirecek sunumlar yapılıyordu,

*Güzel arkadaşlıkların kurulduğu sosyal bir ortam sağlıyordu,

*Bir Koç olarak Master Trainer’lığa kadar yükselebilme imkanı vardı,

*Geniş vizyonlu,öğrenmeye açık ve sürekli kendini geliştiren bir ekibe sahipti,

*Hatice YILDIRAN; Koçluğu çok iyi bilen,uygulayan  ve bunun eğitimini veren ve yaptığı işe ruh katan lider biriydi,

* Ve ID büyük bir Koçluk Ailesiydi,

Bunlar hemen aklıma gelenler,bugün geriye dönüp baktığımda;

İyi ki Koçluk eğitimimi ID’den almışım,

İyi ki Koçluk eğitimimi Hatice YILDIRAN’dan almışım diyorum…

Nazmi Nalbant

Elektrik Yüksek Mühendisi, Yönetim Danışmanı, Profesyonel Koç

Barış Sarısoy

Eğitim fakültesine ilk girdiğim ve eğitimin içine aktif olarak katıldığım ilk yıllardan beri hep şuna inanmışımdır; “ Eğitmen olunmaz eğitmen doğulur .”  Hatice Hanım ise bu özelliğe sahip nadir insanlardan biridir benim için. Çünkü eğitmen olmak sadece kişiyi bir davranış değişikliği sürecine sokmak değil, aksine kişide tamamen etkili bir dönüşüm yaratmaktır. Ben kendi adıma bu dönüşümü ID Yaşam Koçluğu eğitimi ile yaşadığım diyebilirim.

Bir yanımı yaşam koçu haline getirdim ve ulaşmak istediğim, gün doğumuna giden resmimin yolunda kendime bir omuz daha ekledim. Bu da benim içsel motivasyonumu yükselterek ayağa kalkıp hareket ettiğimde kendimi, kendimden daha güçlü hissetmemi sağladı. Çünkü ben o güce sahiptim.

Artık biliyorum ki gittiğim yer gün doğumu kadar uzak değil, benim bir adımım kadar bana yakın.

Teşekkürler ID Coaching, Teşekkürler Hatice Hocam…

Nirgül Kaya

Eğitim benim için verimli, öğretici ve kendimi bulma yolunda bir yol gibiydi. Farklı bakış açısıyla bakmayı öğrendik. Bu güzel eğitim için teşekkür ederim.

Bundan daha iyi ekip olamazdı:)

Nirgül Kaya
Satış Yöneticisi

Alp Hergüllü

Beş günlük eğitim öğretici idi. Kendimize dair farkındalığımız biraz daha artarak buradan ayrılıyoruz. Yapılabilecek daha iyi bir şey bulmak zor. Herşey için teşekkürler

Alp Hergüllü

Gemi Lojistiği Teknik Danışman

Esra Sürücü

Koçluk hakkında bilinçli, bilimsel verilere dayalı etkili bir eğitim sunuldu. ID Coaching eğitmeni Hatice Yıldıran, koçluğu çok iyi benimsemiş ve bunu büyük bir özveri ve hoşgörüyle aktarabilen özel bir öğretici. Bütünselliğe çok iyi dokunabilen, etkili sunumlarla insanı etkileyen özel bir eğitim oldu. Teşekkürler

Esra Sürücü
Finans Uzmanı

Ebru Uğurcan

Gelmeden önceki yaşam koçluğuna bakış açımla eğitime geldikten sonraki bakış açım tamamen değişti. Bakmakla görmek gibi. Çok daha faydalı, çok daha faydalı bir sistemde olduğumu görmek, beni gelişim sürecinde daha olumlu etkiledi. Yapmaktan olmaya doğru gidiş sürecinde kendimde zaaf gibi gördüğüm şeylerin beni beslediğini, geçmişte kabullenemediğim olayların aslında şu an ayakta kalabilmemdeki en büyük kaynağım olduğunu gördüm.

Farkındalık süreci başladığında daha güzel nasıl olabilir diye düşünmeye başladım. Gördüm ki bakış açısı değiştiğinde hayatın akışı da değişiyormuş. Kendimde deneyimlediklerim bana bu bilgiler doğrultusunda başkalarına da aynı değişiklikleri yaratılabilirliği konusunda heyecan verdi. Eğitim başında dereye yüzmeye geldiğimi ama sonunda okyanusta olduğumu gösterdi.

Ebru Uğurcan
Girişimci

Rukiye Kısa

Öncelikle eğitmenim Hatice Hanım’a sonsuz teşekkürler. Bu eğitimin önemi, eğitimin içeriği, bundan sonra bu eğitimle ilgili ne yapabileceğim hakkındaki soru işaretlerimi yok etti.

Açık sözlülüğü, iş değeri ve önemi, eğitimi veriş şekli, eğitim kalitesi, güveni, sıcakkanlılığı, samimiyeti, öğreticiliği muazzamdı. Kendimle ilgili bu eğitim süresince müthiş bir keşfe çıktım. İyi ki gelmişim ve iyi ki bu eğitimi burada almışım.

Bu eğitimi alabileceğim en iyi yerdeydim. Modül 2 ve 3 ü de sabırsızlıkla bekliyorum. Eğitime verdiğiniz değer ve önem için sonsuz teşekkürler. Eğitim dışında bu ortamda bizimle paylaşanlar için de sonsuz teşekkürler.Tüm gelişim ve yeniliklerle yolunuza devam etmeniz ve bize ışık olmanız dileğiyle

Rukiye Kısa
Bütünsel Gelişim Koçu

Eda Buse Pehlivan

Çok aydınlatıcı ve geliştiriciydi.Herşeyden önce kendimde büyük farklar olduğuna şahit oldum.Bir takım farkındalıklar sağladım.Bu,düşünce şeklimi değiştirdi ve bu da çevremdekilerle ilişkilerime yansıdı.Eğitim yapısal açıdan koçluğu çok iyi anlattı. Sınıf içi uygulamalar çok faydalıydı. Koçluğun arkasındaki teori çok iyi verildi ve araç kitlerinin sunulup öğretilmesi epey pratikleştirdi. Bir yaşam koçunun başarılı bir şekilde koçluk yapmak için ihtiyacı olan herşey verildi.

Diğer kurumlardan farklı olarak koçlarıyla birlikte ilerlemesi çok güven verici. Profesyonellik ön planda.Meslek etiğine bağlı kalınması,sadece ticaret odaklı bakılmıyor olması çok hoşuma gitti. Hatice Hanım’ın içtenliği ve yemekler benzersizdi.

Eda Buse Pehlivan (Psikolog)

Yaşam Koçu (Nisan 2013)