Aşka Yüksel! /Buket Özen

İrаnlı bir Şаir ԁiyor ki; “Аşk’а uçаrsаn kаnаԁın yаnаr…” Bunun üzеrinе Mеvlаnа Celalettin Rumi ԁiyor ki; “Аşk’а uçаmаzsаn kаnаt nеyе yаrаr…?”

Aşk ile ilgili sıkça kullanılan bir deyim vardır. “Aşka düşmek”. İngilizcesi de aynı şekilde “fall in love”… Hep merak etmişimdir; Neden aşık olmayı düşmek ile özdeşleştirirler? Halbuki aşk insanı yükseltir.  Hem kendimizi bulutların üzerinde gibi hissetmez miyiz aşık olduğumuzda…?

Kalbini aşka açmış bir insan ruhani mertebe olarak aşık olmayandan yüksektedir. Her baktığı şeye aşkla bakar, pozitiftir, doğaldır, spontandır. Aşk onun insani özelliklerini parlatır. Peki aşkımızı yaşarken ve mutluyken böyle de , ya aşkımızdan ayrı düşmüş ve acı çekiyorsak ve kendimizi kör kuyuların dibinde hissediyorsak…?  Yine de yüksekteyiz… Çektiğimiz acı bizi olgunlaştırır, pişirir, ruhani olarak geliştirir.  Aşka bir kere açılmış kalp çatlamış bir tohum gibidir, saklı kalmış güzellikleri ortaya çıkarır. Kalbimizi koşulsuz aşka açar. Aşkımız önceleri bir amaç iken sonraları bizi ilahi aşka taşıyacak bir vasıta haline gelir.

“Aşıklık ister nefsani olsun ister ruhani olsun, sonunda bizi ötelere götürecek bir rehber, bir kılavuzdur” der Mevlana.

Aşka düşmeyelim, aşka yükselelim, aşkla yükselelim.

 

YAZAR: Buket Özen, Profesyonel Koç (PCC), ID Coaching’de Eğitmen, Mentör

 

1991 Yılında Marmara Üniversitesi İngilizce öğretmenliği Bölümünden mezun oldum, Beşiktaş Anadolu Lisesinde başladığım İngilizce öğretmenliği görevini özel liselerde sürdürdüm. 2001-2003 yılları arasında California Los Angeles’ta bir devlet okulunda (Bethune Middle School) öğretmenlik yaptım. 2003 yılında Türkiye’ye dönerek bir vakıf üniversitesinin Yabancı Diller Fakültesinde okutmanlık yaptım. Hem Türk hem de yabancı öğrencilerle çalışırken hangi kültürden olursa olsun günümüz gençlerinin okul eğitiminin yanında yaşam yönetimi, duygu yönetimi ve ilişki yönetimi konularında da gelişmeye olan ihtiyaçlarını fark ettim. Gençlerin gelişmesine daha fazla katkıda bulunabilmek amacıyla 2011 yılında ID Coaching International’ dan Bütünsel Koçluk eğitimi alarak kişisel gelişim dünyasına adım attım. Bir yandan okutmanlık yaparken bir yandan da üniversitenin kariyer merkezinde öğrenci koçluğu, kariyer koçluğu ve kariyer uzmanlığı yaptım. Sürekli gelişmek ve geliştirmek misyonunu benimseyerek, gelecek nesillere ışık tutmak amacıyla kendimi her an yenilemeye ve güncellemeye devam ettim. 2016 Yılında üniversiteden ayrıldım ve ID Coaching International’da eğitmen, mentör olarak çalışmaya başladım.

Kişisel Gelişim, Profesyonel Koçluk, Öğrenci Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu, Kariyer Planlama, İletişim Teknikleri, Sınav Başarısı, Stres ve Öfke Yönetimi alanlarında yüzlerce seminer ve eğitime imza attım, toplamda 2000 saati aşkın bireysel koçluk seansı yaptım. Son yıllarda İntegral İlişkiler Koçluğu üzerine yoğunlaştım.