Aşk Koşulsuzdur, Fakat İlişkiler Değildir…/Buket Özen

Aşk koşulsuzdur, fakat ilişkiler değildir.

Grand Gudmundson

 

Aşk herşeye yeter mi? Aşk herşeyi halleder mi?

Çılgınca sevdiğimiz zaman aşkın herşeyin üstesinden gelebileceğini düşünürüz. Vücüdumuzda dolaşan kimyasal akım, bize herşeyin mümkün olabileceğini düşündürtür. Çoğunlukla bu düşüncelerle girdiğimiz bir ilişkinin devamında sorunlarla karşılaştığımızda hayal kırıklığına uğrarız. Hani aşkımız çok büyüktü? Hani aşkımız tüm engelleri aşabilirdi? Hani aşk mucizeler yaratırdı?

En sağlıklı ilişkilerde bile bu soruları kendi kendimize sorduğumuz zamanlar olmuştur. Peki neden böyle oluyor? Büyük hayallerle girdiğimiz bu güzel yolculuk neden çıkmaza giriyor?

 

Aşk bir duygudur ve hormanlarla ilgilidir. Bu yüzden koşulsuz olabilir. Karşımızdakini sadece olduğu gibi kabullenmemizi, onu olduğu kişi olarak sevmemizi sağlar. Koşulsuz aşk; karşılık beklemeden başka birisinin mutluluğunu önemsemektir. Bu çok yüce bir duygudur. Mesela, diğer insanlar bizi onların istediklerini yaptıklarımız için seviyorsa bu koşulsuz aşk değildir. Biz sadece onlar tarafından sevilmenin karşılığını ödüyoruz demektir. Dolayısıyla karşılıksız olmaz. Bu öyle bir aşktır ki, insanları birbirine sıkı bağlarla bağlar, tüm yaraları sarar ve tahmin edemeyeceğimiz güzellikte ilişkiler yaratır.

 

Koşulsuz aşk öncelikle kendimizi sevmemizi gerektirir ki başkasına verecek kadar sağlam bir kalbimiz ve zihnimiz olsun. Bazen gerçek arkadaşlar ve aile kesinlikle koşulsuz aşk gösterebilir. Bununla birlikte bu bile çok nadirdir, çünkü yaratılış olarak sevgimize karşılık beklemek üzerine programlanmışızdır.

 

İlişkiler de koşulludur. Koşulsuz aşk tamamıyla kalpten ve içten gelerek hareket etmemizi sağlarken; ilişki, düşüncelerimizi, kararlarımızı ve mantığımızı da kapsar. Çünkü ilişki bir sistemdir. İki insanın iletişimini, bağlılığını ve işbirliğini gerektirir. Dolayısıyla aşkın (duygular), ve ilişkinin (kararlar) farklı kuralları ve beklentileri vardır. Aşk bir duygu olduğu için koşulsuz olabilir ancak ilişkiler değildir. Çünkü ilişkinin bazı şartlara, kurallara ve sınırlara ihtiyacı vardır.

 

İşte bu yüzden, koşulsuz olarak sevdiğimiz insanla düzenli bir ilişki içine girdiğimizde artık karşılıklı beklentiler devreye girer ve beklentilerimiz karşılanmadığında aşkın ateşi sönmeye başlar. İlişki bir sistemdir, ve her sistemde olduğu gibi yürümesi bazı dinamiklere bağlıdır. Dişil -eril dengeleri, sevgi dilleri, bağlılık stilleri, aşk stilleri, bilinç seviyeleri, sriritüel seviyeler, tüm çakralarda ve integral kadranlarda uyum bu dinamiklerden bazılarıdır. İlişkilerini uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yürüten çiftler gerek bilinçli, gerek bilinçsiz olarak tüm bu alanlarda uyum sağlayarak ilerlemiş olanlardır.

 

Integral (Bütünsel) aşk ilişkilerinin temelini oluşturan dinamikler nelerdir? Bunlar arasında nasıl uyum sağlanır? Tüm bunları anlamak, varolan veya gelecekteki ilişkinize uyarlayarak sağlıklı ve sürdürülebilir bütünsel ilişkiyi inşa etmek istiyorsanız Kasım ayında açılacak ICF/CCE sertifikalı İntegral Aşk İlişkileri Uygulayıcı Eğitimine katılabilirsiniz. Bu eğitimin sonucunda bir ilişkiye  tamamıyla gözü kapalı girmektense daha bilinçli ve farkında olarak başlayacak veya mevcut partnerinizle/eşinizle sağlıklı ilişkiyi nasıl sürdürebileceğinizi öğreneceksiniz. Bunun yanında zaten koçluk sertifikasına sahip olan kişiler, bu eğitime katıldıktan sonra danışanlarına “İntegral İlişki Koçluğu” yapabilecek aynı zamanda 24 saatten oluşan CCE kredilerini ICF ünvanlarını yenilerken kullanabilerceklerdir.

 

Dünyada hızla yayılan ve çağın felsefesi haline gelen İntegral Teoriyi temel alan Koçluk Eğitimini ve İntegral Aşk İlişkileri Eğitimini alarak Türkiyenin ilk İntegral İlişki Koçlarından olmak ayrıcalığına sahip olmak istemez misiniz? Dünyada insanların çektiği acıların büyük yüzdesinin (doğal afetler, açlık, savaşlar ve ölüm dışında) ikili ilişkilerdeki mutsuzluktan kaynaklandığını düşünürsek, kendinize, çevrenize ve dolayısıyla bütüne fayda sağlamak adına ilk adımı atmak için bizimle hemen iletişime geçin.

 

Buket Özen

Koç Eğitmeni, Profesyonel Koç (ICF-PCC), İntegral İlişkiler Koçu

www.idkocluk.com

 

YAZAR:  Buket Özen, Profesyonel Koç (PCC), ID Coaching’de Eğitmen, Mentör

1991 Yılında Marmara Üniversitesi İngilizce öğretmenliği Bölümünden mezun oldum, Beşiktaş Anadolu Lisesinde başladığım İngilizce öğretmenliği görevini özel liselerde sürdürdüm. 2001-2003 yılları arasında California Los Angeles’ta bir devlet okulunda (Bethune Middle School)  öğretmenlik yaptım. 2003 yılında Türkiye’ye dönerek bir vakıf üniversitesinin Yabancı Diller Fakültesinde okutmanlık yaptım. Hem Türk hem de yabancı öğrencilerle çalışırken hangi kültürden olursa olsun günümüz gençlerinin okul eğitiminin yanında yaşam yönetimi, duygu yönetimi ve ilişki yönetimi konularında da gelişmeye olan ihtiyaçlarını fark ettim. Gençlerin gelişmesine daha fazla katkıda bulunabilmek amacıyla 2011 yılında ID Coaching International’ dan Bütünsel Koçluk eğitimi alarak kişisel gelişim dünyasına adım attım. Bir yandan okutmanlık yaparken bir yandan da üniversitenin kariyer merkezinde öğrenci koçluğu, kariyer koçluğu ve kariyer uzmanlığı yaptım. Sürekli gelişmek ve geliştirmek misyonunu benimseyerek, gelecek nesillere ışık tutmak amacıyla kendimi her an yenilemeye ve güncellemeye devam ettim. 2016 Yılında üniversiteden ayrıldım ve ID Coaching International’da eğitmen, mentör olarak çalışmaya başladım.

Kişisel Gelişim, Profesyonel Koçluk, Öğrenci Koçluğu, Ebeveyn Koçluğu, Kariyer Planlama, İletişim Teknikleri, Sınav Başarısı, Stres ve Öfke Yönetimi alanlarında yüzlerce seminer ve eğitime imza attım, toplamda 2000 saati aşkın bireysel koçluk seansı yaptım. Son zamanlarda İntegral İlişkiler Koçluğu üzerine yoğunlaştım.